10 gjërat që dikur ishin të zakonshme që nuk i shihni më

10 gjërat që dikur ishin të zakonshme që nuk i shihni më

16:20, 24/02/2024
A+ Aa A-

Koha në mënyrë të pashmangshme marshon dhe ne nuk mund të bëjmë shumë për këtë. Bota përparon, gjërat ndryshojnë dhe teorikisht gjithçka përmirësohet. Kjo mund të mos jetë gjithmonë kështu, ose të paktën jo në sytë e të gjithëve, por nuk mund ta mohoni se gjërat janë përfundimisht ndryshe sot nga sa ishin 100 vjet më parë. Disa gjëra që dikur ishin kudo janë bërë të vjetruara dhe gjëra të tjera që dikur ishin të zakonshme thjesht duken se janë zhdukur për arsye të pashpjegueshme.

10. Para zonave kohore dy qytete të afërta mund të ndaheshin nga disa minuta

Image
Para zbatimit të zonave kohore, qytetet fqinje mund të funksiononin me mospërputhje të lehta kohore për shkak të mbështetjes në kohën lokale diellore, duke rezultuar në një sistem të çorganizuar.

Udhëtimi midis qyteteve mund të nënkuptojë të përjetoni diferenca kohore prej disa minutash, madje edhe qytetet fqinje si Uashingtoni dhe Baltimora, që kanë disa minuta larg në kohë. Hekurudhat e përkeqësuan këtë konfuzion, duke kërkuar publikimin e orareve krahasuese për të ndihmuar udhëtarët në orientimin në oraret e paqëndrueshme nëpër rajone.

9. Jashtëqitja e bardhë qenve është zhdukur falë ndryshimeve të përbërësve në ushqimin e qenve

Image

Zhdukja e jashtëqitjes së bardhë të qenve, dikur një pamje e zakonshme në trotuare, mund t'i atribuohet ndryshimeve në përbërësit e ushqimit të qenve. Në vitet '80 dhe më herët, ushqimi i qenve përmbante mbushës si mielli i kockave, i cili kalonte te qentë i patretur, duke rezultuar në ngjyrën e bardhë karakteristike kur nxirrej jashtë.

Megjithatë, në vitet '90, kompanitë e ushqimit të qenve filluan të reduktojnë vaktin e kockave dhe të shtonin më shumë fibra dhe lëndë ushqyese, duke rezultuar në ushqim më ushqyes për kafshët shtëpiake dhe një ulje të mbetjeve të bardha të qenve. Sot, jashtëqitjet e qenve kanë tendencë të ruajnë ngjyrën e tyre origjinale nëse lihen pa mbikëqyrje, falë këtyre ndryshimeve të përbërësve në formulimet e ushqimit të qenve.

8. Para burimeve të ujit dhe gotave njëpërdorishme të gjithë përdornim gota të zakonshme johigjienike

Image

Para ardhjes së burimeve të ujit dhe gotave të disponueshme, hidratimi publik ishte një çështje më pak higjienike. Në vend të filxhanëve ose shisheve individuale, njerëzit ndanin një filxhan ose lugë të përbashkët, duke lënë pas një gjurmeëtë mbushur me baktere për individin tjetër të etur.

Futja e gotave njëpërdorimëshe në fillim të viteve 1900, veçanërisht gjatë epidemisë së gripit të vitit 1918, revolucionarizoi shëndetin publik duke ofruar një alternativë sanitare. Sot, ne jemi të sigurt nga rreziku i infektimit përmes gotave të përbashkëta, falë disponueshmërisë së gjerë të burimeve të ujit dhe gotave njëpërdorimëshe.

7. Para se parqet të bëheshin popullore, njerëzit bënin piknik në varreza

Image

Para krijimit të gjerë të parqeve publike, të cilat u bënë të zakonshme vetëm në mesin e viteve 1800 në Angli dhe ishin relativisht të pakta në vitet e para të Amerikës, njerëzit gjenin hapësira të gjelbra për piknik në vende të çuditshme. Në mungesë të parqeve të përcaktuara, varrezat shërbenin si pika të njohura pikniku për shkak të gjelbërimit, qetësisë dhe hapësirës së bollshme të hapur.

Pavarësisht asociacioneve të tyre të pakëndshme, varrezat ofronin një mjedis paqësor për grumbullime, veçanërisht kur kalonin nga hapësira të errëta dhe të zymta në terrene të peizazhuara bukur. Kështu, para përhapjes së parqeve publike, pikniku në varreza ishte një aktivitet i zakonshëm i kohës së lirë, duke ofruar pushim dhe relaksim mes varreve.

6. Kompjuterët ishin me një bravë dhe çelës

Image

Në ditët e para të informatikës, para se mbrojtja me fjalëkalim të bëhej praktikë standarde, kompjuterët shpesh vinin të pajisur me një bravë fizike dhe çelësin në kutinë që mbante hard diskun, një veçori e krijuar nga IBM.

Kjo i lejoi përdoruesit të siguronin makinat e tyre dhe të parandalonin aksesin e paautorizuar kur ishin larg, veçanërisht në mjediset e përbashkëta të punës ose shkollës. Megjithatë, jo të gjithë prodhuesit u siguruan që bllokimi të ishte funksional, duke çuar në raste kur përdorimi i çelësit nuk jepte efekt.

5. Dritaret e avionit dikur ishin katrore derisa njerëzit filluan të vdisnin

Image

Kalimi nga dritaret katrore në të rrumbullakëta të avionit u nxit nga një shqetësim kritik i sigurisë: dritaret katrore ishin të prirura për t'i shkatërruar në lartësi të mëdha, duke rrezikuar integritetin e kabinës dhe duke rrezikuar jetën e pasagjerëve.

Në lartësitë e fluturimit prej rreth 9000 metrash, qoshet e mprehta të dritareve katrore bënë që presioni i ajrit të përqendrohej, duke ushtruar forca dy deri në tri herë më të mëdha se kudo tjetër në trup. Kjo pabarazi presioni mund të çojë në dështime katastrofike, siç tregohet nga incidentet tragjike që përfshijnë de Havilland Comet. Dritaret e rrumbullakëta, duke shpërndarë presionin në mënyrë më të barabartë, e zbusin këtë rrezik, duke siguruar integritetin strukturor të avionit dhe sigurinë e pasagjerëve.

4. Para takëmeve, thuajse askush nuk kishte mbivendosje mandibulare

Image

Përhapja e mbivendosjes mandibulare në popullatat moderne mund të gjurmohet në shpikjen e takëmeve, veçanërisht pirunëve, të cilat ndryshuan mënyrën se si njerëzit konsumonin ushqimin. Dëshmitë antropologjike tregojnë se afërsisht 250 vjet më parë, mbivendosjet mandibulare ishin të rralla, me shumicën e individëve që shfaqnin nofulla të rregulluara mirë.

Popullatat kineze zhvilluan mbivendosje mandibulare rreth 900 vjet para europianëve, që përkon me adoptimin e hershëm të shkopinjve në krahasim me përdorimin e takëmeve në Europë. Ndryshe nga të ngrënit pa takëme, ku shqyerja dhe përtypja kërkonte më shumë përpjekje nga muskujt e nofullës, përdorimi i pirunëve dhe thikave lehtësoi prerjen e ushqimit në copa më të vogla, të menaxhueshme, duke zvogëluar tendosjen në nofull dhe potencialisht duke çuar në dobësimin e muskujve të nofullës dhe zhvillimin e mbivendosjes mandibulare me kalimin e kohës.

3. Para orës me zile, njerëzit zgjoheshin nga zgjuesit

Image

Para përdorimit të gjerë të orëve me zile, individët mbështeteshin te zgjuesit për t'i zgjuar. Këta individë, të punësuar për këtë detyrë, shkonin shtëpi më shtëpi duke përdorur një shkop të gjatë për të trokitur në dritare dhe për t'i zgjuar njerëzit nga gjumi.

E përhapur në veçanti në zonat ku puna me turne ishte e zakonshme, zgjuesit luanin një rol jetik për t'u siguruar që individët të zgjoheshin në kohë për detyrimet e tyre. Çuditërisht, disa qytete i ruajtën shërbimet e zgjuesve deri në vitet 1970, duke treguar jetëgjatësinë e kësaj metode të zgjimit para orës me zile.

2. Para letrës higjienike, njerëzit përdornin katalogët e Sears

Image

Para disponueshmërisë së gjerë të letrës higjienike, njerëzit përdornin materiale alternative për higjienën personale dhe një opsion i zakonshëm ishte katalogu i Sears. Të prodhuara çdo vit me qindra faqe, këta katalogë ishin lehtësisht të disponueshëm në familjet anembanë Amerikës.

Të bëra prej letre të butë, letër gazete, ato shërbenin për një qëllim të dyfishtë si material leximi ashtu edhe si letër banje. Në mënyrë të ngjashme, botimet si Almanaku i Fermerit u përdorën gjithashtu në këtë mënyrë, me disa madje të shpuar paraprakisht me vrima për t'u varur lehtë në shtëpi. Kjo praktikë ishte aq e zakonshme saqë vazhdoi deri në shpikjen dhe adoptimin e letrës moderne higjienike në vitin 1857.

1. Para pemëve, Toka kishte kërpudha gjigante

Image

Para se pemët të bëheshin tipari dominues i peizazheve të Tokës, mbretëronin kërpudhat e larta. Përafërsisht 400 milionë vjet më parë, pyjet u populluan nga prototaksitë, kërpudha kolosale që arrinin lartësinë deri në 7 metra me trungje në diametër 1 metër - një pamje vërtet mbresëlënëse.

Megjithatë, këto kërpudha gjigante u zhdukën rreth 350 milionë vjet më parë. Gjatë ekzistencës së tyre, ata konkurruan me bimë të vogla për dominim, duke u ngritur mbi peizazhin si organizmat më të mëdhenj në planet./TopTenz - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco