Ekuipazhi i Stacionit Hapësinor teston kostumin 'Anti-gravitet'

Ekuipazhi i Stacionit Hapësinor teston kostumin 'Anti-gravitet'

10:44, 24/02/2024
A+ Aa A-

Analizat e gjakut, kërkimi kardiak dhe mirëmbajtja shkencore ishin detyrat kryesore në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës të enjten, më 22 shkurt. Ekuipazhi i

Expedition 70 gjithashtu vazhdoi punën e tij në një sërë pajisjesh të mbështetjes së jetës dhe pajisjeve të stërvitjes gjatë gjithë ditës.

Astronautët e NASA-s Jasmin Moghbeli dhe Loral O'Hara filluan ditën duke studiuar simptoma të përshpejtuara të ngjashme me plakjen e parë në arteriet e astronautëve pas një misioni afatgjatë.

Dyshja mblodhi dhe përpunoi mostra gjaku për hetimin e plakjes vaskulare për të kuptuar këto mekanizma dhe ndryshime fiziologjike të shkaktuara nga hapësira. Vëzhgimet nga eksperimenti i gjatë mund të ndihmojnë mjekët të përmirësojnë shëndetin kardiovaskular në hapësirë, si dhe në Tokë.

Komandanti i ESA (Agjencia Europiane Hapësinore) Andreas Mogensen e filloi ditën e tij duke eksploruar se si filmat e realitetit virtual mund të përmirësojnë moralin e ekuipazhit pasi misionet e fluturimeve në hapësirë zgjasin më shumë dhe udhëtojnë më larg nga Toka. Mogensen më pas kaloi pasditen duke zëvendësuar komponentët brenda një pajisjeje për heqjen e dyoksidit të karbonit.

Ndërkohë, Inxhinieri i Fluturimit Satoshi Furukawa i JAXA-s (Agjencia Japoneze e Kërkimit të Hapësirës Ajrore) instaloi pajisje të jashtme shkencore brenda bllokimit të ajrit të modulit laboratorik Kibo. Më pas, ai u bashkua me Moghbeli dhe Mogensen dhe provoi një kostum të specializuar që mund të ndihmojë në ruajtjen e rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut të një astronauti ndërsa përshtatet me gravitetin menjëherë pas kthimit në Tokë.

Tre kozmonautët e laboratorit orbital nga Roscosmos kishin një ditë të lehtë pune, por gjetën kohë për shkencë dhe stërvitje. Inxhinierët e fluturimit Oleg Kononenko dhe Nikolai Chub u bashkuan së bashku gjatë mëngjesit për një studim kardiak që vëzhgonte performancën e zemrës në mungesë peshe.

Kononenko fotografoi Chub-in teksa kryente kërkimin ndërsa ishte i lidhur me sensorë që matin aktivitetin e tij të zemrës.

Inxhinieri i fluturimit Konstantin Borisov e kaloi mëngjesin e tij me sistemin hidraulik orbital para se të bashkohej me shokët e tij të ekuipazhit astronaut për kontrollin e përshtatjes së kostumit "anti-gravitet". Borisov së bashku me Moghbelin, Mogensenin dhe Furukawa-n do të kthehen në Tokë në mars me anijen kozmike SpaceX Dragon Endurance.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco