Rreth 30.000 objekte lëvizin nëpër orbitën afër Tokës, një problem jo vetëm për hapësirën

Rreth 30.000 objekte lëvizin nëpër orbitën afër Tokës, një problem jo vetëm për hapësirën

20:45, 21/02/2024
A+ Aa A-

Njëherë e një kohë, shikimi i qiellit të natës ishte një shpëtim nga rrëmuja e krijuar nga njeriu në Tokë. Por tani jo më.

Gati 70 vjet pas lëshimit të Sputnik-ut, ka kaq shumë anije që fluturojnë nëpër hapësirë, sa astronomët shqetësohen se kjo ndotje së shpejti do ta bëjë të pamundur studimin e galaktikave të tjera me teleskopë tokësorë.

Ka mbeturina hapësinore, gati 30.000 objekte më të mëdha se një top që derdhen disa qindra milje mbi Tokë, dhjetë herë më shpejt se një plumb.

Gara e hapësirës fitimprurëse po ndryshon qiellin në mënyra të matshme dhe me pasoja potencialisht të dëmshme për shtresën e ozonit dhe Tokën.

"Ne mund të shohim gjurmët e gishtërinjve të trafikut të hapësirës njerëzore në aerosolin stratosferik," tha Troy Thornberry, një fizikant hulumtues në Laboratorin e Shkencave Kimike të NOAA.

 "Shtimi i shumë materialeve në stratosferë që nuk ka qenë kurrë më parë është diçka që po shqyrtojmë, si dhe masën e madhe të materialit që kemi hedhur në hapësirë", tha Troy Thornberry, një fizikan hulumtues.

Studimi zbuloi se 10% e grimcave në atmosferën e sipërme tani përmbajnë copa metali nga raketat ose satelitët që bien nga orbita dhe digjen. Ndërsa njerëzimi bëhet gjithnjë e më i varur nga informacioni i transmetuar nga lart, raporti parashikon se mbeturinat e krijuara nga njeriu do të përbëjnë 50% të aerosoleve stratosferike në dekadat e ardhshme, duke u përputhur me sasinë e krijuar natyrshëm nga galaktika.

Ka pasiguri se si kjo do të ndikojë në shtresën e ozonit, dhe një sistem të komplikuar klimatik tashmë në krizë.

“Po flasim për mijëra satelitë që secili peshon një ton apo më shumë, dhe kur zbresin ata po veprojnë si meteoroidë,” tha Thornberry. Sipas sajtit gjurmues Orbiting Now , aktualisht ka më shumë se 8300 satelitë lart.

Më shumë se 300 entitete komerciale dhe qeveritare kanë njoftuar planet për të lëshuar 478.000 satelitë deri në vitin 2030, por ky numër ka të ngjarë të rritet. Zyra e Përgjegjshmërisë së Qeverisë së SHBA-së parashikoi se 58.000 satelitë do të lëshohen në gjashtë vitet e ardhshme. Analistë të tjerë kohët e fundit vlerësuan se numri që ka të ngjarë të arrijë në orbitë është më afër 20.000./ CNN

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco