Barrierat koralore zënë sipërfaqe në Tokë më shumë nga ç’mund ta imagjinonim

Barrierat koralore zënë sipërfaqe në Tokë më shumë nga ç’mund ta imagjinonim

10:08, 20/02/2024
A+ Aa A-

Barrierat koralore janë më të shtrira nga sa mendohej në rruzullin tokësor.

Nga imazhet satelitore të Allen Coral Atlas rezulton se në ujërat e cekëta 20-30 m ato mbulojnë një sipërfaqe prej 348 mijë km2. Gjithashtu 80 mijë km2 kanë bazen e tyre shkëmbore ku korali ka tendencën te rritet, ndryshe nga tabanet e buta ranore apo me bimë ujore.

Studimi është falë punës së një grupi ndërkombëtar ekspertësh nën drejtimin e Universitetit të Queensland në Australi. Për të krijuar hartën globale të koraleve me rezolucion të lartë, janë përdorur pamjet edhe të satelitëve Sentinel2 dhe Planet Dove CubeSat.

Kjo është e para e këtij lloji, ku me hollësi janë shpërndarja e tyre, përbërja e të gjitha barrierave koralore në botë dhe terminologjia e tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco