Arkeologët zbulojnë 'shembullin më tronditës të skllavërisë romake' në Pompei

Arkeologët zbulojnë 'shembullin më tronditës të skllavërisë romake' në Pompei

11:58, 09/12/2023
A+ Aa A-

Një furrë buke ku njerëzit e skllavëruar burgoseshin dhe shfrytëzoheshin për të prodhuar bukë është zbuluar në rrënojat e Pompeit në atë që është përshkruar si shembulli më tronditës i skllavërisë në qytetin e lashtë romak. Furra e ngushtë me dritare të vogla të mbyllura me hekur ishte pjesë e një shtëpie që doli gjatë gërmimeve në zonën Regio IX të parkut arkeologjik të Pompeit në Italinë jugore. Zbulimi ofron më shumë prova mbi jetën e përditshme të popullit të skllavëruar të Pompeit, shpesh të harruar nga burimet historike, por që përbënin pjesën më të madhe të popullsisë dhe puna e palodhur e të cilëve mbështeti ekonominë e qytetit, si dhe kulturën dhe strukturën e qytetërimit romak.

Shtëpia besohet të ketë qenë duke u rinovuar kur u shkatërrua nga shpërthimi i malit Vezuv në vitin 79 pas Krishtit. Por mbetjet e tre viktimave u gjetën në një nga dhomat e furrës gjatë muajve të fundit, duke treguar se shtëpia kishte ende banorë. Shenjat e përdorura për të koordinuar lëvizjen e punëtorëve të skllavëruar dhe kafshëve që u ishin mbyllur sytë u gjetën në dyshemenë e furrës. Shtëpia ishte e ndarë në një pjesë banimi të stolisur me afreske luksoze dhe në furrën e bukës, ku njerëzit e skllavëruar detyroheshin të bluanin drithin e nevojshëm për të prodhuar bukë. Furra e bukës ishte e shkëputur nga bota e jashtme, me daljen e vetme që të çonte në sallën kryesore të shtëpisë.

"Është, me fjalë të tjera, një hapësirë në të cilën ne duhet të imagjinojmë praninë e njerëzve me status servil, lirinë e lëvizjes së të cilëve pronari ndiente nevojën për ta kufizuar," tha Gabriel Zuchtriegel, drejtori i parkut arkeologjik të Pompeit. “Është ana më tronditëse e skllavërisë së lashtë, një anë pa marrëdhënie besimi dhe premtime për dorëzim, ku ne u reduktuam në dhunë brutale, një përshtypje që vërtetohet tërësisht nga forcimi i disa dritareve me hekura”.

Në vitin 2021, një dhomë në të cilën jetonin njerëz të skllavëruar që përmbante tre shtretër druri, një tenxhere dhe një arkë druri u gjet në atë që kishte qenë një vilë në Civita Giuliana, një periferi e Pompeit të lashtë. Eshtrat e dy viktimave, që besohet se kanë qenë një mjeshtër dhe një person që ai ka skllavëruar, u gjetën në të njëjtën vilë një vit më parë.

Eshtrat pjesërisht të mumifikuara, duke përfshirë flokët dhe kockat, të një ish-skllavi që ishte ngritur në gradë, u gjetën në një varr në nekropolin e Porta Sarnos, një nga portat kryesore të Pompeit, në vitin 2021. Varri besohet se daton nga disa dekada para se qyteti të shkatërrohej. Një ekspozitë kushtuar popullit të skllavëruar të Pompeit do të hapet në parkun arkeologjik më 15 dhjetor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco