Pesë flamujt më të veçantë në botë

Pesë flamujt më të veçantë në botë

18:05, 07/12/2023
A+ Aa A-

Flamujt janë një nga trashëgimitë më të vjetra të qytetërimit tonë. Flamujt u përdorën nga ushtritë për të njohur aleatët e tyre dhe për të identifikuar veten mes shokëve.

Në ditët e sotme flamujt ende luajnë një rol të rëndësishëm në identifikimin kulturor, por jo vetëm kaq. Në fakt, përdorimi më i zakonshëm i tyre është për të identifikuar një komb ose një shtet, por edhe sot ato mund të përdoren si një metodë komunikimi, për shembull në botën detare.

Çdo flamur ka domethënien e tij, por më poshtw renditen 5 flamujt të konsideruar më të veçantët në botë

Belize

Ky është i vetmi flamur që ka për protagoniste figura njerëzore. Ai u miratua në shtator 1981, pasi vendi arriti pavarësinë nga Mbretëria e Bashkuar. Rezultati përfundimtar është marrë nga përzierja e flamurit të dikurshëm të Hondurasit Britanik, emrit të vjetër të vendit dhe flamurit civil jozyrtar të përdorur nga viti 1950 deri në vitin 1981. Dy figurat janë dy druvar dhe përfaqësojnë ekonominë e lulëzuar të vendit dhe heterogjenitetin e popullsisë. Në fund ka edhe moton e qytetit "Sub Umbra Floreo" (i begatë nën hije).

Image

Brazili

Në fillim flamuri ishte me ngjyra holandeze, pasi vendi ishte një koloni. Ky aktual rrjedh nga flamuri i vjetër perandorak brazilian. Ngjyrat, jeshile dhe e verdha, përfaqësojnë thesaret e vendit, përkatësisht pyllin e Amazonës dhe rezervat e arit, nga të cilat Brazili është bastisur. Një teori tjetër thotë se këto ngjyra ishin ato të familjes mbretërore të Braganzas të Pedro i perandorit të parë të Brazilit (jeshile), dhe se e verdha në vend të kësaj përfaqëson shtëpinë e Habsburgëve të gruas së Pedro I, Leopoldina. Globi blu në mes përfaqëson qiellin mbi Rio de Zhaneiro në mëngjesin e 15 nëntorit 1889, kur u shpall Republika. Secili nga 27 yjet përfaqëson një rajon të ndryshëm shtetëror dhe federal.

Image

Butani

Siç mund ta shihni, ky flamur është tmerrësisht i bukur dhe i veçantë. Dragoi në mes, bardh e zi i veshur me bizhuteritë tipike tibetiane të quajtura norbu. Butani njihet si Toka e Dragoit (emri i vendit në gjuhën Dzongkha, "Druk Yul", pikërisht Mbretëria e Dragoit). Dragoi gjithashtu mund t'i referohet Drukpa-s së Budizmit tibetian, feja më e përhapur në Butan. Sa i përket ngjyrave, ngjyra portokalli përfaqëson traditën budiste të vendit, ndërsa ngjyra e verdhë përfaqëson autoritetin e mbretit dhe monarkisë.

Image

Nepali

Flamuri i Nepalit është i vetmi flamur kombëtar që nuk ka formë drejtkëndëshe. Ky flamur u formua duke marrë parasysh dy degët e shtëpisë së vjetër sunduese, dinastisë Rana. Simbolet, një diell dhe një hënë, gjithashtu kanë kuptime: hëna e stilizuar në krye përfaqëson dinastinë Shah, themeluesin e mbretërisë, ndërsa dielli në fund aludon për dinastinë Rana, e cila mbante poste qeveritare. Është miratuar që nga viti 1962. Për më tepër, e kuqja e kuqe është ngjyra kombëtare e vendit.

Image

Uellsi

Flamuri padyshim përfaqëson dragoin e Uellsit, i quajtur Y Ddraig Goch, i cili sipas legjendave jeton në Uells ose Cornwall. Besohet gjerësisht se ka qenë standardi i betejës i mbretit Artur dhe komandantëve të tjerë të lashtë keltë. Uellsi dhe Butani janë aktualisht të vetmet vende që kanë një dragua në flamurin e tyre. Vijat jeshile dhe të bardha të flamurit u shtuan nga Shtëpia e Tudorit, dinastia Uellsiane që mbajti Mbretërinë e Anglisë nga 1485 deri në 1603 (e bardha dhe jeshile janë gjithashtu ngjyrat e preshit, një tjetër simbol kombëtar Uellsian).

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco