Treni i Harry Poter rrezikon mbylljen për këtë arsye

Treni i Harry Poter rrezikon mbylljen për këtë arsye

22:31, 06/12/2023
A+ Aa A-

Treni “Hogwarts Express”, një nga përvojat më ikonike hekurudhore në Mbretërinë e Bashkuar, po përballet me telashe në linjë. Treni tradicional që çon Harry Potter dhe magjistarët e tjerë në shkollë njihet si treni me avull Jacobite.

Lokomotiva e vjetër Jacobite e WCR bie në kundërshtim me rregullat e Zyrës së Hekurudhave dhe Rrugëve (ORR) për mbylljen e dyerve.

Rregullatori britanik i sistemit hekurudhor thotë se sistemet e mbylljes qendrore duhet të vendosen në dyert e karrocave, një përmirësim për të cilin kompania ankohet se do të ishte shumë i kushtueshëm.

Kjo mund të nënkuptojë që udhëtimet e Jacobite nëpër Viaduct mahnitës Glenfinnan në Skoci nuk janë të disponueshme nga marsi i vitit të ardhshëm.Ka qenë një sagë e vazhdueshme, ORR parashikoi dy përjashtime 10-vjeçare nga rregullat se si mbylleshin dyert e karrocave, të cilat skadonin në mars 2023.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco