'Dubai i ri' do të ndërtohet në mes të Evropës

'Dubai i ri' do të ndërtohet në mes të Evropës

12:53, 05/12/2023
A+ Aa A-

Në Budapest, kryeqyteti i Hungarisë, i njohur për ndërtesat historike, do të ndërtohet një lagje rrokaqiejsh në stilin e Dubait.

Rrokaqiejt, të cilët janë kryesisht të zakonshëm në SHBA dhe vendet aziatike, po përhapen edhe në vendet historike të Evropës. 

Kryeministri i vendit, Viktor Orban, ka përveshur mëngët për të ndërtuar një rajon të përbërë nga rrokaqiejt në  Budapest , kryeqyteti i Hungarisë, i vendosur në Evropën Qendrore, i famshëm për strukturën e tij historike .

Sipas deklaratave të ministrit të Transportit të Hungarisë, Janos Lazar, një lagje e përbërë nga ndërtesa të larta do të ndërtohet në zonën përreth një stacioni treni të braktisur në lindje të qytetit. 

Distrikti, i cili do të përmbajë shumë ndërtesa zyrash dhe rezidencash, do të modelohet sipas qytetit të Dubait në Emiratet e Bashkuara Arabe. 

1 miliard euro do të shpenzohen për rindërtimin e infrastrukturës së rajonit të ri, i cili pritet të kushtojë 5 miliardë euro. 

Zyrtarë të qeverisë deklarojnë se ka shumë investitorë të huaj për projektin. Vlerësohet se shumica e investitorëve, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur, janë me origjinë nga Emiratet e Bashkuara Arabe. 

Projekti, i cili bëri mjaft bujë, solli edhe diskutime. Stacioni i trenit ku do të ndërtohet lagja e re e rrokaqiellit është në rajonin e Pestit, i cili formon anën lindore të qytetit. 

Megjithatë, ndërtimi i ndërtesave të larta në Pest, ku ndodhen ndërtesat historike, është i ndaluar me ligj. 

Ndërtesa 143 metra e kompanisë kombëtare të naftës në vend, MOL, është ndërtuar në Buda në bregun perëndimor vitet e fundit. Me këtë rreth të ri të planifikuar të stilit Dubai, silueta historike e qytetit do të pësojë një ndryshim të madh.

Shumica e qyteteve në Evropë janë të njohura për ndërtesat e tyre historike. 

Megjithatë, numri i qyteteve me rrokaqiejt po rritet gjithashtu me shpejtësi. Sidomos Frankfurt, Madrid, Paris, Varshavë, Londër, Moskë dhe St. Petersburg është ndër qytetet e Evropës që ngrihen në qiell. 

Ndërtesa më e lartë në Evropë është Shën Petersburgu i Rusisë, i cili u përfundua në vitin 2020. 

Qendra Lakhta në qytetin e Shën Petersburgut. Lartësia e ndërtesës është afërsisht 462 metra. Përveç kësaj, Federata 373 metra: Kulla Lindore në Moskë, kryeqyteti i Rusisë, Kulla Varso 310 metra në kryeqytetin e Polonisë dhe 310 metra The Shard në Londër, kryeqyteti i Anglisë, janë paraqitur si disa. nga rrokaqiejt më të njohur në kontinent. 

Ndërtesa më e lartë në Turqi është rrokaqiell 301 metra Metropol në Stamboll. 

Megjithatë, ndërtesa e re e Bankës Qendrore 354 metra e lartë, e cila është në ndërtim e sipër, do të marrë titullin e ndërtesës më të lartë të Turqisë kur të hyjë në shërbim së shpejti. 

Rrokaqielli Burj Khalifa, i vendosur në Dubai , Emiratet e Bashkuara Arabe, është ndërtesa më e lartë në botë me një lartësi prej 828 metrash.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco