Njihuni me mbretin dhe mbretëreshën e dinozaurëve!

Njihuni me mbretin dhe mbretëreshën e dinozaurëve!

12:30, 04/12/2023
A+ Aa A-

Njihuni me mbretin dhe mbretëreshën e dinozaurëve! Skeletet e dy T-Reksave shfaqen në një muze të Zelandës së Re, duke përfshirë një femër mbarsë që jetoi 66 milionë vjet më parë.

Muzeu Memorial i Luftës së Auckland në Zelandën e Re po mban një ekspozitë novatore që paraqet skeletet e dy dinozaurëve Tyrannosaurus rex të quajtur Barbara dhe Peter. Barbara, një femër e rrallë T. rex, është një nga vetëm tre ekzemplarët mbarsë të T. Rex-ëve të gjetura ndonjëherë, duke shfaqur dëshmi se ajo mbante vezë në kohën e ngordhjes së saj.

Barbara është ndër grabitqarët më të mëdhenj në Tokë, dhe 44% e plotë, ajo renditet si ekzemplari i tetë më i plotë i T. rex globalisht. Nga ana tjetër, Peter, një mashkull T. rex, shquhet si një nga katër të vetmit T. rex të zinj të zbuluar ndonjëherë, me kocka të zeza obsidiane. Mbetjet skeletore të Peter-it, pak më të vogla se të Barbarës, zbulojnë shenja të betejave të së kaluarës, duke përfshirë plagë të mëdha në këmbën e tij të pasme, duke treguar një konfrontim të mundshëm me një rival më të ri dhe më të fortë në fund të jetës së tij.

Image

Ekspozita, e cila përfundon më 10 dhjetor, ka rezultuar të jetë një sukses historik, duke u bërë ekspozita më e suksesshme e dinozaurëve deri më sot. Muzeu i Auckland raporton një 1.6 milion vizitorë të mahnitur, pothuajse e gjithë popullsia e Auckland-it, duke theksuar magjepsjen për këto krijesa të lashta.

Përveç prezantimit të ekzemplarëve të T. rex, Muzeu i Auckland-it ka vënë në dispozicion të publikut kërkimin paraprak mbi Barbarën dhe Peter-in. Studiuesit dr. David Burnham nga Universiteti i Kansasit dhe dr. John Nudds nga Universiteti i Mançesterit kanë studiuar dinozaurët në laborator, duke theksuar ndikimin edukativ dhe rëndësinë e ndarjes së njohurive rreth këtyre ekzemplarëve ikonë me publikun.

Image

Skeletet e rralla të Barbarës dhe Peter-it jo vetëm që ofrojnë një mundësi unike për të ekzaminuar dallimet midis T. rexes mashkull dhe femër, por gjithashtu kontribuojnë në mënyrë të konsiderueshme në tërësinë e njohurive rreth Tyrannosaurus rex.

Ekspozita tërheq vëmendjen e nxënësve të shkollës dhe publikut, duke ofruar një përvojë edukative dhe duke nxitur interesin për paleontologjinë. Suksesi i muzeut në prezantimin e këtyre ekzemplarëve ikonë pasqyron magjepsjen e vazhdueshme për dinozaurët dhe rëndësinë e tyre historike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco