Historia e çuditshme e thesareve egjiptiane të varrosura në Skocisë

Historia e çuditshme e thesareve egjiptiane të varrosura në Skocisë

11:53, 03/12/2023
A+ Aa A-

Kur lopata e një nxënësi skocez goditi një objekt të kuqërremtë në oborrin e shkollës së tij të konviktit në vitin 1952, ai mendoi se kishte gjetur një patate, por gaboi: Ishte një skulpturë e kuqërremtë me gur ranor nga Egjipti i lashtë.

Ishte gjithashtu fillimi i një serie të çuditshme gjetjesh të lashta arkeologjike, duke rezultuar në një grumbull artefaktesh egjiptiane që përfundimisht arritën në Muzeun Kombëtar të Skocisë.

Dhe tani, studiuesit më në fund kanë zbuluar se si artefaktet arritën në Skoci në radhë të parë.

Historia e çuditshme mori dekada për t'u shpalosur. 

Midis viteve 1950 dhe 1980, studentët në një shkollë me konvikt të vendosur në një rezidencë historike në Fife, Skoci, vazhduan të pengoheshin nëpër objekte të lashta, duke përfshirë skulpturën 4000-vjeçare me gur ranor, një figurinë bronzi të një njeriu dhe vepra të tjera të rralla arti egjiptian.

Kërkimet nuk e vërtetuan origjinën e tyre, kështu që ato u konsideruan një thesar kombëtar dhe iu dorëzuan muzeut kombëtar të Skocisë.

Tani, kuratorët skocezë mendojnë se e kanë zgjidhur çështjen. 

Shtëpia ku u gjetën thesaret u ndërtua në shekullin e 18-të dhe përfundimisht u trashëgua nga Alexander Leslie-Melville, Lord Balgonie i cili në vitet 1850 shërbeu si oficer në Luftën e Krimesë. 

Një portret i asaj kohe mendohet nga disa të jetë fotografia e parë që portretizon tronditjen e guaskës, një term historik për atë që tani njihet si çrregullimi i stresit post-traumatik.

Lufta shkatërroi shëndetin e oficerit dhe në 1856 ai udhëtoi për në Egjipt me shpresën se klima e tij do ta ndihmonte të shërohej.

"Gjatë kësaj periudhe në Egjipt, konsujt dhe tregtarët vizitonin hotelet ose varkat kalimtare për të shitur antikitete, kështu që është e mundur që objektet të ishin sjellë nga Balgonie" sipas Muzeut Kombëtar të Skocisë .

Balgonie ishte vetëm 25 vjeç kur vdiq në 1857.

Studiuesit tani besojnë se artefaktet mund të jenë lidhur me humbjen e tij të dhimbshme, të vendosura në një ndërtesë shtesë dhe të harruar ose të braktisura.

Sido që të jetë, thonë ata, ato janë dëshmi spektakolare e shkallës gjigante të një koleksioni antikiteti të shekullit të 19-të. 

Ndërsa Mbretëria e Bashkuar zgjeroi perandorinë e saj gjatë gjithë epokës, shumë nga qytetarët e saj udhëtuan jashtë vendit dhe plaçkitën duke përvetësuar mijëra objekte të çmuara nëpërmjet grabitjeve, shkëmbimeve dhe dhuratave. 

Shumë prej tyre mbeten në Mbretërinë e Bashkuar edhe sot e kësaj dite.

“Ishte një sfidë emocionuese për të hulumtuar dhe identifikuar një gamë kaq të larmishme [artefaktesh], duke përfshirë disa objekte të jashtëzakonshme”, tha në një njoftim për shtyp Margaret Maitland, kuratorja kryesore e Mesdheut të lashtë në Muzetë Kombëtare të Skocisë. 

"Statueta e priftit prej bronzi është një formë relativisht e rrallë, ndërsa koka e statujës prej guri ranor është një kryevepër e skulpturës egjiptiane."

Studiuesit do të publikojnë historinë e plotë të zbulimeve në një botim të ardhshëm të Proceedings of the Society of Antiquaries of Scotland, njoftoi muzeu./ Washingtonpost

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco