Ylli renegat 'mund të nxjerrë Tokën nga orbita' dhe të na dëbojë nga Sistemi Diellor

Ylli renegat 'mund të nxjerrë Tokën nga orbita' dhe të na dëbojë nga Sistemi Diellor

13:18, 02/12/2023
A+ Aa A-

Studiuesit besojnë se një yll renegat mund ta shpëtojë Tokën pas një miliard vjetësh. Për rreth një miliard vjet, Toka do të bëhet shumë e nxehtë për të qenë e banueshme për shkak të Diellit tonë duke u bërë më e madhe dhe më e nxehtë. Megjithatë, ka një shans të vogël që një yll renegat kalimtar mund ta shtyjë Tokën nga orbita e saj dhe të kthehet në një zonë më të ftohtë, thotë një studim i ri teorik. Yjet renegate janë yje që janë nxjerrë nga sistemet e tyre diellore dhe tani udhëtojnë nëpër hapësirën ndëryjore. Ndërsa këta yje janë mjaft të rrallë, ata paraqesin një kërcënim potencial për planetët që u dalin para.

Megjithatë, sipas studimit të ri, mund të jetë shpëtimtari i Tokës pas qindra miliona vjetësh. Sot, Toka është në zonën e banueshme të sistemit tonë diellor - distanca nga një yll në të cilën uji i lëngshëm mund të ekzistojë në sipërfaqet e planetëve që rrotullohen. Por për shkak se dielli ynë është një gjigant i kuq, ai do të bëhet më i nxehtë dhe më i madh, derisa përfundimisht të konsumojë Tokën në 5 miliardë vjet. Kjo i shtyu shkencëtarët të hetonin mundësinë që Toka të hiqej nga orbita e saj për t'u bërë një planet i lirë lundrues. Për të luajtur me këtë koncept, një ekip astronomësh simuluan se çfarë do të ndodhte nëse një yll renegat do të vinte drejt nesh.

Kjo dukuri, e cila ka ndodhur në të kaluarën, do të hidhte shumë planetë jashtë orbitës së tyre normale, përfshirë Tokën. Në 12,000 simulimet e tyre, studiuesit hasën në disa skenarë interesantë.

Në disa simulime, Toka u fut në një orbitë më të ftohtë, por në të tjera, planeti ynë përfundoi në renë Oort - një shtresë sferike e objekteve të akullta që rrethojnë Diellin tonë. Akoma më interesante është se Toka u tërhoq në mënyrë gravitacionale nga ylli në simulime të tjera. Megjithatë, edhe në një mundësi shumë, shumë të vogël që një yll renegat të vijë drejt nesh, Toka do të kishte ende vetëm rreth 1 në 35,000 shanse për të mbijetuar. Studimi i ri është pranuar për botim në revistën Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco