Antarktida, Galapagos dhe më tej: Pesë destinacione jo të zakonshme të arritshme me lundrim

Antarktida, Galapagos dhe më tej: Pesë destinacione jo të zakonshme të arritshme me lundrim

14:00, 30/11/2023
A+ Aa A-

Për shumë njerëz, të shkosh në një lundrim është sinonim i udhëtimit qytet më qytet në Mesdhe ose i eksplorimit të ujërave të ngrohta të Karaibeve. Ndoshta edhe t'u hedhësh një sy edhe fjordeve norvegjeze. Dhe ndërsa këto janë të gjitha opsione të bukura e miqësore për udhëtime, ka shumë peizazhe dhe kultura të tjera magjepsëse për të zbuluar – dhe me shumë më pak turma.

Këto janë disa nga destinacionet që mund të shijoni falë kompanive aventureske të lundrimit.

Ishujt Galapagos

Rreth 965 km në lindje të Ekuadorit, thellë në Oqeanin Atlantik, shtrihen Ishujt Galapagos. Vendi i parë i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ky arkipelag magjepsës krenohet me rreth 9000 lloje kafshësh. Ruajtja është thelbësore këtu, kështu që lejohen vetëm anijet turistike që transportojnë 100 pasagjerë ose më pak. Eksploroni këtë destinacion të veçantë me lundrimin 12-ditor të Hurtigruten "Nga Machu Picchu në Ishujt Galapagos".

Përveç vizitës në qytetet enigmatike të Amerikës së Jugut, Lima, Cusco dhe Quito, pasagjerët përjetojnë një udhëtim në të gjithë ishullin rreth Galapagos. Me pak fat, të ftuarit do të shohin luanë deti që dremisin, iguana detare të shkathëta. Megjithatë, një pikë kryesore është vizita në Rezervën e Tortoise Cerro Colorado. Mësoni nga ekipi këtu që ndihmon në rritjen e normës së mbijetesës së breshkave të reja Galapagos, të cilat janë të prira për t'u zhdukur. Të rritura në gjysmë robëri, breshkat e reja enden lirshëm rreth pyllit prej 15 hektarësh përpara se të lëshohen përsëri në natyrë.

Antarktida

Si një nga vendet më të largëta në planet, Poli i Jugut ka një joshje të veçantë, veçanërisht për udhëtarët që kërkojnë të arrijnë në "Kontinentin e Shtatë". Një gamë e gjerë kompanish lundrimi i largojnë njerëzit drejt brigjeve të saj të thepisura, të veshura me ajsbergë, por lundrimet e ekspeditës i lejojnë udhëtarët t'i afrohen shumë më tepër aksionit.

Anijet që transportojnë më pak se 500 njerëz janë më të vogla, që do të thotë se ato mund të hyjnë në limane që anijet më të mëdha nuk mund të hyjnë, si dhe lejohen të bëjnë ulje nëpërmjet zodiakut dhe kajakëve (anijet që transportojnë mbi 500 pasagjerë nuk lejohen të zbarkojnë).

Pasagjerët e 'Udhëtimit në Antarktidë' të Ekspeditës Kombëtare Gjeografike mund të zbulojnë pamjet dramatike të shpateve vullkanike të Gadishullit Antarktik. Ata gjithashtu mund të presin me padurim që të dallojnë balenat me gunga, leopardët, dhe fokat me gëzof dhe fokat e vogla, dhe shumë pinguinë. Rreth 20 milionë çifte pinguinësh të shumueshëm jetojnë në Antarktidë, kështu që mësohuni me pamjen dhe nuhatjen.

Ishujt tropikal të Japonisë

Një atraksion kryesor në listat e shumë udhëtarëve, Japonia ofron një përzierje dehëse të qyteteve me ndriçim neoni, kulturë zhytëse dhe peizazhe spektakolare. Megjithatë, përtej masave të mëdha tokësore që mbajnë Tokio, Kioto, Hiroshima dhe Sapporo, shtrihen mbi 14,000 ishuj, shumë prej të cilëve janë mrekulli natyrore të paprekura dhe të pabanuara.

Në lundrimin në Ishujt Subtropikalë Japonezë të Ponantit, udhëtarët drejtohen për në Ishujt Ryukyu, një arkipelag që shtrihet nga Japonia deri në Tajvan. Gjatë rrugës, mysafirët mund të eksplorojnë Yakushiman e listuar në UNESCO, e cila është e mbushur plot me pyje të lashtë kedre, male të larta dhe ujëvara të rrëpirëta – për të mos përmendur një shumëllojshmëri speciesh endemike si majmuni Yakushima. Ata do të mësojnë gjithashtu se si jetonin vendasit me një vizitë në një fshat tradicional në parkun më jugor të vendit: Parkun Kombëtar Iriomote-Ishigaki. Këtu, shtëpitë e ruajtura mirë tregojnë se si kanë jetuar njerëzit gjatë sundimit të Mbretërisë Ryukyu mes viteve 1429 dhe 1879. Nëse jeni me fat, mund të shihni edhe një shfaqje tradicionale të daulleve Eisa.

Ishulli i Skye

Kur bëhet fjalë për lundrimin, pak njerëz do të mendojnë të shkojnë në Skoci dhe brigjet e saj famëkeqe. Por ata që e kanë vizituar do të mësojnë për bukurinë e saj dhe të bësh një lundrim rreth vijës bregdetare të vendit më verior të Mbretërisë së Bashkuar është një destinacion fantastik alternativ lundrimi.

Hebrides Cruises drejton një udhëtim "Skye and Small Islands", i cili tregon disa nga asetet më të mira të Skocisë. Udhëtimi ndalon në ishujt Muck, Eigg, Rum, Canna dhe sigurisht, Skye. Ky ishull dramatik, i mbuluar me mjegull, është aq atmosferik dhe piktoresk, saqë është shfaqur disa herë në ekranin e argjendtë në filma si Prometheus, The Wicker Man dhe 47 Ronin.

Kohët e shkurtra në këtë lundrim gjashtë netësh nënkuptojnë kohën maksimale në tokë, ku turet me guida lejojnë diktim të bollshëm të kafshëve të egra (shikimet e mundshme përfshijnë shqiponjat me bisht të bardhë, drerët e kuq dhe cetacet, duke përfshirë delfinët dhe balenat minke).

Lumi Sepik, Papua Guinea e Re

Shumë kroçera u lejojnë pasagjerëve një pasqyrë të kulturës së një destinacioni ose rajoni, por nëse dëshironi të zhyteni vërtet pa sakrifikuar atë stil jetese lundrimi, drejtohuni në lumin Sepik. Fiset që jetojnë në këtë rajon të largët të Papua Guinesë së Re kanë banuar atje për mijëvjeçarë dhe shumë nga traditat e tyre të lashta praktikohen ende.

Në lundrimin "Sepik Soiree" të True North, udhëtarët kalojnë një ditë të tërë në ishullin historik Ponam (ka qenë një bazë britanike gjatë Luftës së Dytë Botërore), notojnë ose zhyten në ujërat e miratuara nga Jacques Cousteau dhe ndërmarrin një lundrim 70 milje detare përgjatë lumi në fshatin Kambaraumba. Udhëtarët do të kenë mundësi të shohin disa nga artet për të cilat njihen fiset, të tilla si maska druri, mburoja, toteme dhe daulle

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco