Risi në Suedi, 'Tesla e deteve' do t'i çojë studentët në shkollë

Risi në Suedi, 'Tesla e deteve' do t'i çojë studentët në shkollë

11:31, 30/11/2023
A+ Aa A-

Në Värmdö, një komunë me 10,000 ishuj të vegjël pranë Stokholmit në Suedi, udhëtimi i shkollës do të bëhet shumë më emocionues për disa studentë me fat.

Duke filluar nga dhjetori, katër shkollat ​​e arkipelagut do të jenë përdoruesit e parë të X Shore Pro, një anije të re elektrike nga një prodhues suedez që është përshkruar si "Tesla e deteve".

Anija është 26 këmbë (8 metra) e gjatë dhe mund të strehojë deri në 10 persona, ka një shpejtësi maksimale prej 30 nyje (rreth 35 mph) dhe një rreze prej rreth 100 milje detare (rreth 115 milje), e arritshme vetëm me një shpejtësi më të ulët lundrimi rreth 20 nyje dhe varet shumë nga ngarkesa dhe kushtet e detit. 

Plotësisht elektrik, ai nuk prodhon asnjë emetim apo zhurmë, duke rezultuar në një udhëtim më të qetë që thotë se është shumë më i sjellshëm me habitatet detare.

"Ne besojmë në prioritetin e shëndetit dhe mirëqenies së nxënësve tanë dhe mjedisit," thotë Maria Niläng, drejtore e Shkollave të Archipelago Värmdö. “Me këtë anije inovative të shkollës elektrike, ne nuk po ofrojmë vetëm transport efikas; ne po shtyjmë për një shoqëri më të pastër dhe një të ardhme më të ndritshme dhe më të shëndetshme për studentët tanë.”

 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco