Stadiumet më madhështore në botë

Stadiumet më madhështore në botë

09:30, 28/11/2023
A+ Aa A-

Spektakli i futbollit është diçka e bukur, por është akoma më mirë nëse shoqërohet me një ambient ndjellës siç është një stadium madhështor.

Pjesëmarrja kolektive në një ngjarje sportive është një nga themelet e shoqërisë sonë moderne, pikërisht për këtë arsye dekadat e fundit janë ndërtuar gjithnjë e më shumë objekte gjigante, magjepsëse dhe komplekse.

Sa më shumë njerëz të ndjekin ngjarjen, aq më shumë ajo ngjarje bëhet e rëndësishme për sa i përket imazhit dhe madje prestigjit. Disa stadiume janë në gjendje të mbajnë më shumë se 140,000 njerëz në të njëjtën kohë.

Stadiumi Rungrado May Day - Pyongyang - Koreja e Veriut - Kapaciteti: 140,000 njerëz

I hapur në vitin 1989, stadiumi “May Day” është objekti më i madh në botë. Përveç pritjes së disa ndeshjeve të futbollit, stadiumi pret edhe gara atletike dhe "Festival i Arirang" një spektakël i vërtetë vjetor i organizuar nga regjimi.

Image

Camp Nou - Barcelona - Spanjë - Kapaciteti: 99.000 persona

Stadiumi i Barcelonës është padyshim më i madhi në Evropë për sa i përket frekuentimit. Është gjithashtu një nga më modernet dhe një nga më të pasurit në histori në të gjithë futbollin botëror. I hapur në vitin 1957, ai ka pësuar disa rinovime gjatë viteve që e kanë bërë atë që është tani.

Image

Stadiumi i Parë i Bankës Kombëtare - Johanesburg - Afrika e Jugut - Kapaciteti: 94,000 njerëz

I ndërtuar në një zonë urbane të Johanesburgut, ai quhet edhe "Qyteti i Futbollit". Stadiumi gjithashtu pret ndeshje kombëtare futbolli dhe regbi dhe quhet "The Calabash" për shkak të formës së tij të ngjashme me një tenxhere tipike afrikane.

Image

“The Rose Bowl” - Pasadena - SHBA - Kapaciteti: 92.500 mijë njerëz

Në këtë stadium u luajtën lojëra futbolli deri në vitin 2003, duke përfshirë edhe Kupën e Botës 1994. E hapur në vitin 1923, deri më sot ai i është kushtuar ekskluzivisht futbollit amerikan, universitar dhe atij profesionist.

Image

Wembley - Londër - Angli - Kapaciteti: 90.000 persona

Wembley një nga objektet më të famshme dhe më prestigjioze në botë i lindur në vitin 2007 në hirin e “Wembley të vjetër”, është stadiumi i dytë më i madh në të gjithë Evropën.

Image

Azteca - Mexico City - Kapaciteti: 87,500

Ky stadium do të mbetet në historinë e futbollit për pritjen e "ndeshjes së shekullit", domethënë gjysmëfinalen e Kupës së Botës 1970 në Meksikë midis Italisë dhe Gjermanisë Perëndimore, e cila përfundoi 4-3 ndaj Azzurrit.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco