Mrekullitë natyrore më të çuditshme në botë

Mrekullitë natyrore më të çuditshme në botë

20:28, 27/11/2023
A+ Aa A-

Natyra na ka pajisur me disa mrekulli natyrore vërtetë madhështore. Spektakolare në bukurinë dhe madhështinë e tyre, këto atraksione janë gjithashtu ndër më të çuditshmet në planet.

Caño Cristales, Kolumbi - I quajtur zakonisht "Lumi i pesë ngjyrave" ngjyrat e mahnitshme të verdhë, jeshile, blu, të zezë dhe të kuqe të Caño Cristales shkaktohen nga bimët në shtratin e lumit. Vendasve u pëlqen të mendojnë se lumi rrjedh nga "Kopshti i Edenit" dhe në të vërtetë, shumë kanë thënë se është një nga lumenjtë më të bukur në Tokë.

Ijen, Indonezi - I ngjan një diamant të stërmadh, liqeni i kraterit me ngjyrë turkuaz i Ijen qendron në malet e vendosura në të gjithë pjesen Lindore.

Image

Danakil, Etiopi - Vendi më i nxehtë në Tokë, ka një temperaturë mesatare gjatë gjithë vitit prej 34,4°C.

Image

Mali Zaō, Japoni - Një nga malet më të famshme në Japoni, mali Zaō është i njohur për "përbindëshat e borës", të cilat janë forma të çuditshme që shfaqen në mes të dimrit që marrin formë pasi akullnajat fillojnë të mblidhen në pemë të cilat më pas mbulohen me borë.

Image

Gropa e Madhe Blu, Belize - Gropa e Madhe Blu gjendet në brigjet e Belizes. Gropa është pjesë e sistemit më të madh të rezervave të shkëmbinjve në Belize dhe është një destinacion popullor me zhytës rekreativë.

Image

Liqeni Hillier, Australi - Një tipar dallues gjeografik i Middle Island, i cili gjendet në brigjet jugore të Australisë Perëndimore, Liqeni Hillier njihet gjithashtu si Liqeni Rozë për ngjyrën e tij. Ngjyra e pazakontë shkaktohet nga algat, halobakteret dhe mikrobet e tjera.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco