Kore e Jugut: Një burrë dënohet me 14 muaj burg për lëvdimin e Koresë së Veriut në një poezi

Kore e Jugut: Një burrë dënohet me 14 muaj burg për lëvdimin e Koresë së Veriut në një poezi

15:47, 27/11/2023
A+ Aa A-

Një gjykatë e Koresë së Jugut ka dënuar një 68-vjeçar me 14 muaj burg për lavdërimin e Koresë së Veriut në një poezi. Lee Yoon-seop përkrahu bashkimin në artikullin e tij që u botua në mediat shtetërore të Koresë së Veriut në vitin 2016, raportojnë mediat koreano-jugore.

Ai shkroi se nëse dy Koretë do të bashkoheshin nën sistemin socialist të Fenianit, njerëzit do të merrnin strehim, kujdes shëndetësor dhe arsim falas. Ai u dënua sipas një ligji që ndalon lëvdatat publike të Koresë së Veriut.

Në pjesën e titulluar Mjetet e Bashkimit, Lee argumentoi gjithashtu se në një Kore të bashkuar, më pak njerëz do të vetëvriten ose do të jetojnë në borxhe. Poema ishte një nga fitueset e një konkursi poezie në veri në nëntor të vitit 2016. Lee ishte burgosur për 10 muaj në të kaluarën për një vepër të ngjashme, raportoi The Korea Herald.

Në vendimin e saj të hënën, një gjykatë e Seulit tha se ai "vazhdoi të gjeneronte dhe të përhapte një propagandë të konsiderueshme që lëvdonte Veriun", tha Korea Herald. Ai postoi komente në internet duke lavdëruar ushtrinë e Koresë së Veriut në vitin 2013, ndërsa postoi përmbajtje antishtetërore në blogjet dhe faqet e internetit të Koresë së Jugut në vitet e mëvonshme. Ligji i Sigurisë Kombëtare i Koresë së Jugut nxjerr jashtë ligjit lëvdatat dhe promovimet e organizatave "anti-qeveritare".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco