Pelegrinët ishin socialistët e parë

Pelegrinët ishin socialistët e parë

10:45, 27/11/2023
A+ Aa A-

Pelegrinët ishin socialistët e parë Por më pas i dhanë Amerikës dhuratën e lirisë.
Kjo Ditë Falënderimesh do të jetë e 402-ta në historinë tonë, duke numëruar mbrapsht deri kur pelegrinët, afër fundit të vitit të tyre të parë të plotë në Botën e Re, ndanë një festë treditore me indianët Wampanoag.

Në Ditën e Parë të Falënderimeve në vitin 1621, J.L.G. Ferris, një piktor i njohur i shekullit të 19-të, i specializuar në dramatizimin e ngjarjeve të famshme historike, na jep "historinë" me një fytyrë të lumtur. Ne shohim pelegrinët e begatë, të veshur me të zeza, të cilët ndajnë një darkë të bollshme me indianët me gjoks të zhveshur në mbulesë lufte me pendë. "Falënderimet" këtu janë për një korrje të bollshme - dhe realizimin e hershëm të Amerikës si një tokë e qumështit dhe mjaltit dhe e paqes dhe harmonisë.

Ndoshta kjo tingëllon paksa shumë e bukur për të qenë e vërtetë. Në fakt, është. Ndërsa Paul Harvey-t, folësit me zë të ashpër, i pëlqente të thoshte, "Këtu është pjesa tjetër e historisë".

Jo, nuk ishte e lehtë të gdhendësh një jetë jashtë shkretëtirës në një tokë të ftohtë dhe të panjohur. Përtej guximit, u desh diçka tjetër – diçka me rëndësi afatgjatë. U desh braktisja e socializmit dhe përqafimi i lirisë.

Përpjekjet e hershme të pelegrinëve
Kishte 102 pasagjerë në Mayflower që mbërritën në Plymouth, New England, në dhjetor të vitit 1620. Sëmundja ose kequshqyerja vranë 51 persona brenda pak muajsh. William Bradford, autor i klasikes Plantacioni i Plymouth, ishte një nga të vdekurit: gruaja e tij, Dorothy May, vdiq tragjikisht para se të shkelte në breg. Bradford vazhdoi të qeverisë koloninë për shumë vite.

Donna Curtin, historiane dhe drejtore ekzekutive e Muzeut Pilgrim Hall, thekson se një duzinë ose më shumë koloni të mëparshme të krijuara nga spanjollët, francezët dhe anglezët në Amerikën Veriore dhe Jugore kishin dështuar keq. Vendbanimi origjinal anglez në Jamestown, Virxhinia, i krijuar në vitin 1607, ishte kolapsuar pas tre vjetësh, me 80-90 përqind të banorëve të vdekur nga uria dhe sëmundjet. "Ata kishin vrasje, kanibalizëm - kushte të tmerrshme, brutale," thotë Curtain.

Udhëheqësit e pelegrinëve ishin të vetëdijshëm për këtë varg fatkeqësish koloniale, siç e dimë nga ditari i Bradford-it. Tani ata përballeshin me problemet e tyre të mëdha. Shumë prej tyre fushuan në hapësira shumë të ngushta në bordin e Mayflower gjatë muajve të dimrit. Pastaj erdhi një thatësirë e gjatë në pranverë dhe në fillim të verës. Siç shkroi Bradford, "Uria filloi t'ua binte ngushtë".

Një moment themelor në historinë tonë
Investitorët që paguanin kalimin e pelegrinëve këmbëngulën për "një rrjedhë dhe kushte të përbashkëta" gjatë shtatë viteve të para. Gjatë kësaj kohe, anëtarëve nuk iu dhanë të drejta pronësore individuale, por iu lejua një pjesë e barabartë e prodhimit total.

Bradford e kuptoi qartë kotësinë e kësaj qasjeje. Më produktivët nuk do të shpërbleheshin më shumë se sa më pak produktivët në ndarjen e “ushqimeve dhe veshjeve”; kështu, në vend që të ishin një bashkësi harmonie, rritjeje dhe prosperiteti të përbashkët, pelegrinët ishin të prirur ndaj dembelizmit, zilisë, vjedhjes dhe varfërisë.

Tingëllon gjë e njohur? Kjo është pikërisht historia e socializmit në shekullin e 20-të.

Bradford dhe drejtuesit e tjerë vendosën të provonin një mënyrë më të mirë. Në vitin 1623, ata i caktuan çdo familjeje "një parcelë toke" për përdorimin e saj. "Kjo çoi në një rezultat shumë të mirë," shkroi Bradford, "sepse i bëri të gjitha duart shumë të zellshme." Prodhimi i misrit u rrit dhe komuniteti në tërësi ishte më "i kënaqur".

Futja e pronës private dhe lirisë dhe përgjegjësisë individuale në Amerikën koloniale erdhi saktësisht 100 vjet para lindjes së Adam Smithit (1723-1790) dhe 400 vjet më parë në kalendarin e sotëm. Ai i shpëtoi pelegrinët dhe ishte me të vërtetë një moment themelor në historinë e vendit tonë.

Kush do ta përdorë më mirë "një parcelë toke" sesa burri dhe gruaja që e zotërojnë atë, e punojnë dhe mbështeten në të për të ushqyer veten dhe fëmijët e tyre - dhe gjithashtu për të siguruar të ardhurat shtesë që u nevojiten për të punuar në bujqësi nga një viti në tjetrin? Kush do të jetë më i motivuar për të kursyer dhe investuar, i nxitur nga një dëshirë e fortë për të krijuar një jetë më të mirë për veten, familjet dhe komunitetet e tyre? Kush do të jetë më sipërmarrës, më i gatshëm për t'u angazhuar në shkëmbime vullnetare për përfitim reciprok?

Ajo që ndodhi në Plymouth ishte që lendja u bë një lis i fuqishëm, ndërsa Shtetet e Bashkuara u bënë ekonomia më e fortë në botë dhe një fener shprese dhe lirie për njerëzit në vende të tjera anembanë globit.

Atëherë dhe tani
Sot shoqëria jonë nuk është në prag të urisë, apo “e plagosur” nga uria siç ishin pelegrinët 400 vjet më parë, por ne jemi të shpërndarë në mënyrë të rrezikshme dhe po ecim me shpejtësi në drejtimin e gabuar.

Cila ka qenë “arritja” më e madhe e administratës aktuale? Mund të thuash se është borxhi kombëtar i të gjitha kohërave. Borxhi federal i mbajtur nga publiku u rrit në 119 përqind të PBB-së në përfundim të Luftës së Dytë Botërore. Sot ajo qëndron në 123 për qind, dhe ne nuk po luftojmë një luftë botërore. Në fakt, edhe pse po jetojmë në një kohë jashtëzakonisht të rrezikshme, administrata ka lejuar që shpenzimet e mbrojtjes të bien si përqindje e PBB-së, ndërsa në të njëjtën kohë pushton çdo cep të jetës amerikane me të drejta dhe mandate të reja federale që kushtojnë triliona. dollarë.

Mund ta fajësosh këtë politikëbërjen idiote ose të çmendur në kryeqytetin e kombit të kombinuar me mbështetjen jokritike dhe entuziaste që të njëjtat politika marrin në mënyrë rutinore nga elitat e vetëmirosura - domethënë, ekspertë në mediat e lajmeve, mësues në të gjitha nivelet e arsimit, industria e argëtimit dhe kudo tjetër (duke përfshirë sallat e bordit të disa kompanive më të mëdha të vendit) gjen një mbizotërim të liderëve të mendimit që kanë përqafuar të menduarit progresiv, të cilin ne e konsiderojmë si të menduar regresiv në minimin e lirisë individuale, punën e palodhur dhe sensin e përbashkët.

Por pikëpamjet e elitave dhe vox populi - zëri i popullit - janë dy gjëra shumë të ndryshme. Siç theksoi Qendra Kërkimore Pew në një sondazh të fundit, "Amerikanët kanë një pamje të zbehtë për të ardhmen e kombit dhe e shohin më pozitivisht të kaluarën".

"E kaluara nuk ka vdekur kurrë," shkroi William Faulkner. "Nuk është as e kaluar." Duke reflektuar mbi pelegrinët dhe historinë e pakrahasueshme të lirisë dhe prosperitetit të qëndrueshëm gjatë 400 viteve të fundit, ne kemi shumë për të ndërtuar mbi të për të bërë një të ardhme më të mirë për veten dhe fëmijët tanë.

Rex Sinquefield është president dhe bashkëthemelues i Institutit Show-Me. Andrew B. Wilson është shkrimtar dhe bashkëpunëtor i vjetër i institutit dhe një bashkëpunëtor i gjatë në The American Spectator.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco