Zgjidhet misteri i vorbullës blu që u pa me sy të lirë në qiellin e Alaskës

Zgjidhet misteri i vorbullës blu që u pa me sy të lirë në qiellin e Alaskës

08:40, 19/04/2023
A+ Aa A-

Të apasionuarit e dritave veriore që shikonin qiellin e Alaskës herët të shtunën u mahnitën nga shfaqja e një spiralje blu të lehtë të ngjashme me galaktikën në mes të aurorës. U shpjegua se arsyeja e spirales ishte karburanti i tepërt i lëshuar nga një raketë SpaceX e lëshuar nga Kalifornia.

Fizikani hapësinor Don Hampton tha se ndonjëherë raketat kanë karburant që duhet të hidhet dhe kjo është arsyeja e fenomenit që u vu re me sy të lirë mbi Alaskë.

 “Kur e bëjnë këtë në lartësi të mëdha, ky karburant shndërrohet në akull. Nëse është në rrezet e diellit, është e mundur ta shohim atë si një lloj reje të madhe ose vorbull. Megjithëse nuk është një pamje e zakonshme. Mund t’ju them se të tilla incidente kam parë rreth tre herë.”, u shpreh Hampton.

Pamja e vorbullës u kap me kalimin e kohës në kamerën e gjithë qiellit të Institutit të Gjeofizikës dhe u bë virale në mediat sociale. Fotografët që shikonin shfaqjen e dritave veriore postuan gjithashtu foto të vorbullës në rrjetet sociale.

SpaceXraketa u ngrit nga porti hapësinor Vandenberg në Kaliforni të premten mbrëma, së bashku me rreth 25 satelitë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco