Zbulimi i pabesueshëm i një diamanti të paçmuar në një meteorit

Zbulimi i pabesueshëm i një diamanti të paçmuar në një meteorit

11:08, 13/04/2023
A+ Aa A-

Një zbulim i pabesueshëm! Në një meteorit që u përplas në tokë 50,000 vjet më parë, shkencëtarët në fund të Shkurtit zbuluan një strukturë mikroskopike të çuditshme, të ndërthurur me vlerë të paçmueshme. Edhe më e rrallë, kjo ishte vetë brenda strukturave kristalore të diamantit të paparë më parë.

Ky është një zbulim i paçmuar që po bëjnë shkencëtarët gjatë studimit të meteorit “Diablo Canyon”, i cili goditi sipërfaqen e tokës 50 mijë vjet më parë. Brenda këtij të fundit gjenden diamante të zbuluara për herë të parë në 1891. Por është në zemër të këtyre strukturave kristalore të diamantit që studiuesit kanë zbuluar një strukturë mikroskopike të çuditshme, të ndërthurur që nuk është parë kurrë më parë, shpjegon një artikull në revistën “Live Science”.

Diamante të pabesueshëm në zemër të këtij meteori

Duhet të dini se shumica e diamanteve të njohura për njerëzit janë formuar rreth 150 kilometra nën sipërfaqen e tokës, në një vend ku temperaturat ekstreme mund të arrijnë më shumë se 1093°C. Atomet e karbonit të këtyre diamanteve janë të renditur në formë kubike, ndërsa ato të meteoritit, të quajtur lonsdaleite - e quajtur sipas kristalografisë britanike Dame Kathleen Lonsdale - kanë një strukturë kristalore gjashtëkëndore. Edhe pse shkencëtarët kanë arritur të krijojnë një të tillë në laborator, një strukturë e tillë formohet vetëm kur asteroidët godasin tokën me shpejtësi jashtëzakonisht të larta, duke shkaktuar po aq nxehtësi ekstreme dhe të favorshme për formimin e këtyre diamanteve.

Por ajo që i intrigoi veçanërisht studiuesit ishte zbulimi i rritjeve të një materiali tjetër me bazë karboni, grafeni, i vendosur brenda këtyre strukturave gjashtëkëndore diamanti. Këto rritje, të njohura si diafiti, sugjerojnë se ky material mund të gjendet në materiale të tjera karbonike dhe për këtë arsye përdoret si burim.

Një zbulim i dobishëm

Në të vërtetë, grafeni mund të jetë objekt i shumë aplikimeve të mundshme, për shkak të lehtësisë së tij, qëndrueshmërisë, transparencës, përcjellshmërisë dhe hollësisë së tij, një milion herë më i hollë se një qime njerëzore . Një ditë mund të përdoret në mjekësi, për të bërë pajisje elektronike më të vogla me shpejtësi karikimi ultra të shpejtë apo edhe për të shpikur teknologji më të shpejta dhe më fleksibël, thanë studiuesit.

Zbulimi i këtij grafeni brenda meteorit do t'i lejojë shkencëtarët të mësojnë më shumë rreth procesit të formimit të tij dhe kështu të shpresojnë të jenë në gjendje ta prodhojnë atë në laborator./E.I/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco