Një formacion prej pesë planetësh pritet të ‘dekorojë’ qiellin e natës

Një formacion prej pesë planetësh pritet të ‘dekorojë’ qiellin e natës

09:41, 26/03/2023
A+ Aa A-

Pesë planetë do të rreshtohen në një linjë në fund të këtij muaji në atë që quhet paradë ose shtrirje planetare.

Për ata që ndjekin e eventet e qiellit, koha më e mirë për të vëzhguar momentin e rreshtimit të Mërkurit, Venusit, Marsit, Jupiterit dhe Uranit, do të jetë mbrëmja e së martës menjëherë pas perëndimit të diellit.

Rreshtime të tilla të planetëve shfaqen një herë në disa vjet dhe shumë prej mund të jenë të dukshme me sy të lirë edhe në zonat urbane me ndotje të konsiderueshme nga drita.

Sa i përket eventit të fundit të marsit, astronomët këshillojnë që të shkoni në një vend me një pamje të mirë të horizontit perëndimor menjëherë pas perëndimit të diellit, kur vijat e perëndimit të diellit shumëngjyrëshe mbeten dhe qielli është kthyer në blu të errët, por ende jo i zi.

Planeti më i lehtë për t’u dalluar do të jetë Venusi, i referuar shpesh si “ylli i mbrëmjes”, sepse është objekti më i ndritshëm në qiellin e natës, përveç hënës. Urani do të shfaqet afër Venusit, megjithëse mund të jetë e vështirë të dallosh planetin e largët pa dylbi ose teleskop, përveç nëse shikoni nga një vend pa ndotje nga drita.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco