Pranvera më në fund ka ardhur!

Pranvera më në fund ka ardhur!

10:46, 20/03/2023
A+ Aa A-

Më në fund është koha për të paketuar palltot, kapele dhe shallrat dimërore - Pranvera ka ardhur zyrtarisht!

Sot është ekuinoksi pranveror, i cili shënon fillimin e pranverës 'astronomike'. 

Pikërisht në orën 15:33 GMT sot, dielli do të kalojë drejtpërdrejt mbi ekuator, duke sjellë barazi mes ditës dhe natës.

“Ekuinoksi i marsit – i quajtur edhe ekuinoksi pranveror – është fillimi astronomik i stinës së pranverës në hemisferën veriore”, shpjegoi NASA . 

"Stinët janë të kundërta në hemisferën jugore ku do të jetë vjeshta."

Të gjithë e dimë se Toka ka katër stinë - dimër, pranverë, verë dhe vjeshtë. 

Por a e dini se planeti ynë në fakt ka dy lloje të çdo stine?   

'Stinët meteorologjike' ndjekin ndryshimin e kalendarit, nga muaji në muaj, dhe bazohen në ciklin vjetor të temperaturës. 

Për shembull, 'pranvera meteorologjike' fillon më 1 mars dhe përfundon më 31 maj të çdo viti. 

Megjithatë, 'stinët astronomike' ndodhin për shkak të animit të boshtit të Tokës dhe pozicionit të planetit tonë gjatë orbitës së tij rreth diellit.   

Në orën 15:33 GMT sot, Dielli do të kalojë drejtpërdrejt mbi ekuator, duke sjellë pothuajse sasi të barabarta të ditës dhe natës në të gjitha pjesët e Tokës. 

Në ekuator do të ketë rreth 12 orë ditë dhe 12 orë natë. 

“Ekuinokset dhe solsticet shkaktohen nga animi i Tokës në boshtin e saj dhe nga lëvizja e pandërprerë që ajo ka gjatë rrotullimit rreth Diellit”, shpjegoi NASA. 

"Mendoni për to si ngjarje që ndodhin ndërsa planeti ynë bën udhëtimin e tij rreth Diellit."

Nëse jetoni në veri të ekuatorit, Ekuinoksi i Pranverës do të sjellë lindjet e diellit më herët dhe perëndimet e mëvonshme. 

Në të kundërt, njerëzit që jetojnë në jug të ekuatorit do të përjetojnë lindje të mëvonshme dhe perëndime të hershme. 

“Fillimi i pranverës mund të jetë një nga tranzicionet më të njohura midis stinëve, pasi ditët fillojnë të zgjasin dhe temperaturat ngrohen”, shpjegon The Met Office. 

“Ndonjëherë pa e ditur fare, ne shpesh i përcaktojmë stinët në mënyrë fenologjike. 

“Kjo i referohet treguesve biologjikë, veçanërisht lulëzimit ose shfaqjes së bimëve të caktuara, ose aktiviteteve të kafshëve të caktuara. 

"Vetë origjina e frazës ekuinoks pranveror gjithashtu aludon për këtë me "vernal" që vjen nga latinishtja vernus që do të thotë lulëzim.

“Nëse jeni në hemisferën veriore, shikoni Diellin teksa perëndon pak më larg në veri në horizont çdo mbrëmje deri në solsticin e qershorit – kur Dielli ndryshon drejtimet, duke u kthyer përsëri në jug”, shtoi NASA. 

"Gjithashtu, dilni jashtë për të shijuar motin më të ngrohtë dhe dritën e zgjatur të ditës!"

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco