VIDEO/ Ja si është transformuar Toka në 100 milionë vitet e fundit

VIDEO/ Ja si është transformuar Toka në 100 milionë vitet e fundit

08:45, 06/03/2023
A+ Aa A-

Transformimi i Tokës në 100 milionë vitet e fundit ka qenë i pabesueshëm dhe kjo është komentuar shumë nga shkencëtarët.

Edhe pse ne nuk mund ta vërejmë atë, sipërfaqja e planetit tonë po rrotullohet vazhdimisht nën këmbët tona. Për të demonstruar këtë, shkencëtarët nga Universiteti i Sidneit në Australi kanë modeluar sesi sipërfaqja e Tokës ka ndryshuar gjatë 100 milionë viteve të fundit.

Ata marrin parasysh se si klima ka ndikuar në lëvizjen e sedimenteve nga lumenjtë dhe detet, si dhe lëvizjen e pllakave tektonike.

Studiuesit shpresojnë se modeli i tyre do të mundësojë testimin e saktë të teorive mbi ndikimet e ardhshme të ndryshimeve klimatike në sipërfaqen e Tokës.

A është ky një fenomen i zakontë apo duhet të shqetësohemi? Kjo mbetet për tu parë në vitet në vazhdim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco