Ky asteroid i jashtëzakonshëm mund të sjellë më shumë se një miliard euro për çdo banor të Tokës

Ky asteroid i jashtëzakonshëm mund të sjellë më shumë se një miliard euro për çdo banor të Tokës

09:10, 22/02/2023
A+ Aa A-

I quajtur “Psyche 16”, ky objekt qiellor njihet për sasinë e metaleve të çmuara që përmban. Vlera e tij është aq e paçmuar sa do të peshonte më shumë se PBB-ja e botës. Dhe NASA po përgatitet të shkojë drejt saj.

Historia është e denjë për një “blockbuster” fantastiko-shkencor amerikan. NASA njoftoi, më 28 tetor, se po riniste misionin e saj drejt asteroidit “16 Psyche”, i planifikuar fillimisht për vitin 2022. Ky nuk është thjesht çdo mision, pasi objekti qiellor është objekt i të gjitha dëshirave. E përbërë nga një sasi mbresëlënëse e metaleve të çmuara, vlera e saj vlerësohet në disa triliona euro. Nisja e anijes kozmike e destinuar për t'u bashkuar me asteroidin duhet të bëhet më 10 tetor 2023, me një mbërritje të parashikuar në muajin gusht 2029, sipas informacionit të dhënë nga agjencia amerikane e hapësirës , ​​e cila ngarkon një pamje në 360 gradë, dhe në në kohë reale, të asteroidit.

NASA rrugës për në Psyche, asteroidi që vlen miliarda

“ Një nga objektivat më intrigues në Brezin Kryesor të Asteroideve, Psyche është një asteroid gjigant, i pasur me metale rreth tre herë më larg nga Dielli se sa Toka ,” shkroi NASA në një deklaratë. E vendosur midis Marsit dhe Jupiterit, diametri mesatar i tij është rreth 226 kilometra, ose "rreth një e gjashtëmbëdhjetë e diametrit të Hënës ose distanca midis Los Anxhelosit dhe San Diegos". Përveç karakteristikave të tij astronomike, Psyche ka një bërthamë prej hekuri, nikeli dhe ari, të gjitha të vlerësuara në rreth 10,000 kuadrilion euro. Nëse kjo shumë do të shpërndahej në mënyrë të barabartë mes popullsisë së botës, çdo qenie njerëzore do të merrte afërsisht... 1.4 miliardë euro! "Anija kozmike Psyche ka për qëllim të udhëtojë drejt asteroidit duke përdorur shtytje diellore-elektrike, pas një fluturimi në Mars dhe asistencës së gravitetit ,” detajon agjencia hapësinore.

Një mision eksplorimi

Përtej aspektit të tij monetar, " asteroidi Psyche ofron një dritare unike mbi këta elementë përbërës të formimit të planetëve dhe mundësinë e hetimit të një lloj bote të paeksploruar deri tani ", shpjegon NASA përsëri. Fillimisht, NASA ishte dashur të niste anijen e saj kozmike në drejtim të Psyche në gusht 2022 , por për shkak të problemeve të zhvillimit dhe softuerit, nisja u shty për në 10 tetor 2023. Megjithatë, do të duhen ende gjashtë vjet. , deri në vitin 2029, për anija të arrijë objektivin e saj. Ky mision i parë do të kryhet për qëllime eksplorimi, jo shfrytëzimi. Siç shpjegon HLN, asteroidi dhe përmbajtja e tij mund të shfrytëzohen plotësisht vetëm nëse ai kthehet në Tokë, pritet dhe përpunohet. Megjithatë, rikthimi i Psyche 16 në një pjesë është mision i pamundur. Nëse nuk e bëni hap pas hapi, por përsëri, operacioni do të kërkonte mjete teknologjike jashtëzakonisht të shtrenjta që nuk janë në rendin e ditës./caminteresse.fr/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco