Britani/ Është 2000 vjeçare, arkeologët menduan se ishte një mjet pune por doli se ishte një vibrator

Britani/ Është 2000 vjeçare, arkeologët menduan se ishte një mjet pune por doli se ishte një vibrator

09:35, 20/02/2023
A+ Aa A-

Pas 31 vitesh arkeologët kanë bërë një zbulim të madh se çfarë është saktësisht një objekt prej druri që u gjet në Britaninë e Madhe në vitin 1992.

Siç besojnë tani arkeologët, objekti ‘mosha’ e të cilit u vlerësua në 2000 vjet, nuk është një mjet siç e kishin paralajmëruar 31 vjet më parë por një vibrator.

Në veçanti arkeologët arritën në përfundimin se ky është i vetmi vibrator prej druri i njohur dhe me madhësi reale nga koha e Perandorisë Romake.

Shakeri prej druri 16 cm i gjatë u zbulua në një gropë në fortesën romake të Vidolanda në Northumberland në vitin 1992.

“Më duhet të pranoj se një pjesë e imja mendon se qartë është një vibrator. Nuk e di se kush e ka renditur në katalogët zyrtarë si mjet. Mund të ketë qenë dikush që nuk ndihej rehat me përfshirjen e një vibratori ose që mendonte se romakët nuk e bënin atë lloj gjëje”, tha pedagogu i Arkeologjisë në Universitetin e Newcastle, Rob Collins .

Tre teoritë për përdorimin e vibratorit

Ndërsa teoria kryesore e ekipit është se objekti është përdorur si një lodër seksi, ata thonë se mund të ketë disa mundësi të tjera. 

- Teoria e parë është se e kanë përdorur për arsye të kënaqësisë seksuale. “Vibratorët nuk përdoren gjithmonë për kënaqësi, por edhe për torturë. Ne e dinim nga shkrimet e lashta greke dhe romake se vibratorët përdoreshin në antikitet. Por ne nuk kishim një gjetje arkeologjike,” shpjegoi Collins për The Guardian .

- Teoria e dytë pretendon se ai përdorej si shtypës ose për qëllime kulinarie ose për bluarjen e lëndëve të para medicinale. 

- Teoria e tretë është se ajo është pjesë e një statuje që kalimtarët do ta preknin për fat të mirë ose për të shmangur fatin e keq, një praktikë e zakonshme në Perandorinë romake. Në këtë rast, statuja duhet të vendoset në hyrje të një ndërtese të rëndësishme. Megjithatë, vendi se ku ajo u gjet tregon se ai ishte ose brenda ose në një vend më pak të ekspozuar.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco