'Sustainable Fashion' rikthehet në Milano, moda me materiale të riciklueshme që nuk dëmton mjedisin

'Sustainable Fashion' rikthehet në Milano, moda me materiale të riciklueshme që nuk dëmton mjedisin

21:46, 18/02/2023
A+ Aa A-

Showroom Etik dhe i Qëndrueshëm, një projekt i Organizatës Botërore të Qëndrueshmërisë dhe pjesë e programit Sustainable Fashion, rikthehet në Milano, falë njohjes që mori nga gazetat e sektorit kryesor në dy edicionet e mëparshme.  

Showroom-i, i cili gjithashtu ka tërhequr vëmendjen e influencuesve, blerësve dhe studentëve nga e gjithë bota, propozohet si një realitet i konsoliduar për të ofruar një modë alternative ndaj modës së shpejtë, të qëndrueshme dhe të vëmendshme ndaj të drejtave të punëtorëve.

 Për herë të parë, këtë edicion, Showroom ka gjetur një shtëpi në atë që do të bëhet dyqani kryesor i Organizatës Botërore të Qëndrueshmërisë, "Sustainable Friends", në Galleria Passarella 1, në Milano. 

  Hapësira e re e WSO, që do të hapet së shpejti, është krijuar për të promovuar kulturën e zhvillimit të qëndrueshëm, një alternativë ndaj konsumizmit, pikërisht në një nga zonat tregtare më të ngarkuara në botë: San Babila, perimetri i lagjes së modës.

 Prandaj, planifikimi i Showroom-it Etik dhe të Qëndrueshëm si eventi i parë i dyqanit të ardhshëm ishte një zgjedhje e natyrshme, në dialogun që WSO synon të krijojë midis hapësirës dhe përmbajtjes.

 Edhe një herë do të marrin pjesë disa nga dizajnerët pjesë e projektit Sustainable Fashion of the Friend of the Earth, program i WSO.  Shtatë marka do të ekspozojnë veshjet dhe aksesorët e tyre të prodhuar me materiale dhe procese të qëndrueshme, të përzgjedhura dhe të verifikuara.  

Nga Italia vjen stilistja Camilla Viola Vaccari, koleksioni i së cilës Camilla tashmë ka gjetur hapësirë ​​në revista si Women's Wear Daily dhe Vogue Italia.  Ka dy marka zvicerane: Chiquet Corporate Fashion dhe Zoë Klose.  Dhe së fundi, katër marka mbërrijnë nga Brazili: Ngjyra natyrale e pambukut, Trópicca, Celeste dhe Demodê Ateliê.

  THIRRJE PËR NDIKUES DHE TË FOKUSUAR NË PRODHIM TË QËNDRUESHËM TË PAMBUKUT 

  Do të ketë dy risi këtë vit.  Blogerët ose influencuesit që kanë qenë prej kohësh të përkushtuar ndaj një industrie etike dhe të gjelbër të modës do të ftohen në Showroom për t'u regjistruar dhe për të ndarë këshillat e tyre se si të bëni zgjedhje vërtet të qëndrueshme, "përtej pretendimit".  Organizatat Botërore të Qëndrueshmërisë do t'i mirëpresin që të veprojnë si një megafon, si një përforcues për mesazhet e tyre. 

  Përveç kësaj, webinari "Prodhimi dhe certifikimi i pambukut i qëndrueshëm" do të mbahet të mërkurën më 22 shkurt nga ora 15:00, sërish në Galleria Passarella 1.  Rreze Masha, nga departamenti shkencor i Friend of the Earth dhe stilistja Naomi Enetomhe, pjesë e programit të modës së qëndrueshme, do të eksplorojë temat e prodhimit dhe certifikimeve të qëndrueshme të pambukut, tregun global të pambukut, me të dhëna dhe tendenca, si dhe ndërgjegjësimin e konsumatorëve.

 Rasti i studimit të webinarit do të jetë Ngjyra e Pambukut Natyrore, nga Brazili, me një fjalim nga Brand Co.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco