Zbulohen gjurmë gjigande dinozauri në bregun e Yorkshire, datojnë 166 mln vjet më parë

Zbulohen gjurmë gjigande dinozauri në bregun e Yorkshire, datojnë 166 mln vjet më parë

14:17, 16/02/2023
A+ Aa A-

166 milionë vjet më parë një nga dinozaurët më gjigandë që ka jetuar në tokë, ka lënë shenjën e tij në bregun Yorkshire në Mbretërinë e Bashkuar. Gjurma e zbuluar nga një arkeologe është më e madhja e këtij lloji e gjetur ndonjëherë

Një dinosaur gjigant mishngrënës ka kaluar ose ka pushuar në Yorkshire 166 milionë vjet më parë, duke lënë shenjën e tij në tokë. Krijesa e stërmadhe ka lënë pas një gjurmë rekord të zbuluar së fundmi përgjatë "Bregut të Dinozaurëve" në Mbretërinë e Bashkuar.

Gjurma, me përmasa gati një metër e gjatë, është më e madhja e këtij lloji që gjendet në qarkun e Yorkshire. Mijëra gjurmë dinozaurësh dhe shumë fosile janë gjetur gjatë viteve përgjatë bregut, por ky zbulim u bë në prill 2021 nga arkeologia vendase, Marie Woods.

“Nuk mund ta besoja atë që po shikoja, më duhej ta verifikoja”, tha Woods në një deklaratë. “Kam parë disa printime më të vogla kur jam me miqtë, por asgjë si kjo."

Më pas Woods iu drejtua paleontologut Dr. Dean Lomax, shkencëtar nderi në Universitetin e Mançesterit, për të marrë mendimin e tij.

 “Marie më kontaktoi ndërsa ishte në plazh, me shenjën përpara. Në fillim, për të qenë plotësisht i sinqertë, mendova se ishte një lloj shakaje. Fakti që Marie më pas doli dhe e pa këtë në plazh dukej e pamundur” tha ai.

Gjurma me tre gishta është një nga gjashtë shenjat që gjenden në zonë, dhe e para u gjet në 1934.

"Ky zbulim i rëndësishëm shton prova të mëtejshme se gjigantët mishngrënës dikur shëtisnin në këtë zonë," tha autori kryesor i studimit dhe gjeologu lokal John Hudson.

Lloji i gjurmës, i kombinuar me moshën e tij, sugjeron se është bërë nga një dinosaur i egër i ngjashëm me Megalosaurusin, me një lartësi të mundshme të ijeve midis 2.5 dhe 3 metra.

Megalosaurus ishte dinosauri i parë zyrtar në botë, i emëruar në 1824 për kockat e zbuluara në qarkun e Oxfordshire në Angli. Dinozauri mishngrënës është një nga grabitqarët më të mëdhenj të kohës së tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco