Njihuni me ariun që bëri 400 selfie

Njihuni me ariun që bëri 400 selfie

09:45, 11/02/2023
A+ Aa A-

Ndonjëherë është e rëndësishme të harrosh të gjitha gjërat që shkojnë keq në botë dhe të përqendrohesh në një lajm të vogël, ndoshta të parëndësishëm, por të aftë për të dhënë të paktën një buzëqeshje. 

Nuk e dimë si quhet protagonisti i ariut të zi të kësaj historie, por e dimë që nëse do të kishte një llogari në Instagram do ta përditësonte me frekuencën dhe furinë e një influencuesi. 

Kafsha jeton pranë Boulder, Kolorado, në një zonë natyraliste ku autoritetet kanë ngritur disa kurthe kamerash për të monitoruar faunën lokale dhe së fundmi zbuluan një nga këto kamera të fshehura. 

I intriguar, ariu filloi ta shtyp aparatin, pa pushim, deri në atë pikë sa, u zbulua se, nga rreth 580 imazhe të marra,më shumë se 400 ishin të ariut.

Menaxhimi i zonës rreth qytetit të Boulder i është besuar Departamentit lokal të Hapësirës së Hapur dhe Parqeve Malore, i cili përdor kurthe kamerash për të monitoruar faunën e pasur të vendit: kojotat ., kastorët, pumat… dhe arinjtë e zinj, sigurisht. 

Qëllimi i kurtheve të kamerave është të filmojnë këto kafshë pa u vënë re, prandaj ato janë të fshehura dhe të kamufluara me një efektivitet të konsiderueshëm - në shumicën e rasteve. 

Megjithatë, ndodh që një kafshë e vëren një të tillë: kështu ka ndodhur me ariun e zi, i cili duhet të ketë vënë re diçka veçanërisht zbavitëse në kurthin e kamerës, pasi e kishte ndezur atë qindra herë. 

Nuk dihet se çfarë e tërhoqi atë në këtë mënyrë (ndoshta pajisja "klikon" kur klikon dhe kjo gjë e argëtoi?),

Megjithatë rezultati mbetet: 400 selfie të një ariu të vetëm, më shumë se sa bëjnë shumë njerëz në jetë.

Aspekti më qesharak i këtij lajmi është se ai nuk ka asnjë vlerë shkencore (përveç konfirmimit të pranisë së arinjve të zinj rreth Boulder, që dihet megjithatë), dhe zyrtarët e parkut kanë vendosur të ndajnë materialin e tyre për një arsye të thjeshtë: i bëri ata të buzëqeshnin, dhe ata menduan se do të kishte të njëjtin efekt edhe në pjesën tjetër të botës. 

Nuk dimë për ju, por konfirmojmë: nëse dëshironi të shihni më shumë foto, mund t'i gjeni këtu .

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco