FOTO/ ‘Curiosity’ ka zbuluar një meteorit të rrallë metalik në Mars

FOTO/ ‘Curiosity’ ka zbuluar një meteorit të rrallë metalik në Mars

14:09, 08/02/2023
A+ Aa A-

Curiosity, roveri amerikan i JPL ( Jet Propulsion Laboratory ) zbuloi një meteorit të ri më 28 janar, gjatë ditës së tij të 3725- të në Mars. I quajtur Kakao, meteori është mjaft i madh. Madhësia e tij vlerësohet në 30 centimetra në diametër. Kurioziteti tashmë ka hasur në shumë meteorë në rrugën e tij . Ato janë më të lehta për t'u dalluar në shkretëtirën marsiane dhe shpërbëhen shumë më pak kur hyjnë në atmosferën e hollë të Planetit të Kuq.

Duke pasur parasysh sipërfaqen e saj të lëmuar dhe të rrumbullakosur, është e qartë se kakaoja është nxehur gjatë rihyrjes së tij atmosferike. Meteori është i pasur me hekur dhe nikel. Një lloj mjaft i rrallë sepse përfaqëson vetëm 6% të atyre që mund të gjenden. Përbërja e tyre është megjithatë shumë interesante, sepse këto objekte mund të jenë mbetje të planeteve të lashtë që datojnë nga formimi i Sistemit Diellor, ose vijnë nga Brezi Kryesor i Asteroidëve. Në secilin rast, këta shkëmbinj në përgjithësi dëshmojnë për formimin e Sistemit Diellor.

Curiosity ka studiuar më parë meteorite hekur-nikel gjatë udhëtimit të tij të gjatë në kraterin Gale ku u ul në vitin 2012 . Ekipet franko-amerikane të ngarkuara me instrumentin ChemCam tashmë janë argëtuar duke gjuajtur me laser për të studiuar më mirë përbërjen e tyre. Ndërkohë, Curiosity vazhdon rrugëtimin në një zonë të malit Sharp, përmes një zone të pasur me sulfate.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco