Zambaku gjigant i zbuluar thyen disa rekorde botërore

Zambaku gjigant i zbuluar thyen disa rekorde botërore

10:06, 01/02/2023
A+ Aa A-

Një lloj zambaku gjigant me origjinë nga Amerika e Jugut ka thyer disa rekorde botërore.

Libri i Rekordeve Botërore Guinness e ka njohur Victoria boliviana si specien më të madhe të zambakut të ujit, gjethen më të madhe të zambakut të ujit dhe gjethen më të madhe të pandarë.

Lloji u identifikua vetëm kohët e fundit si një specie e veçantë nga një ekip studiuesish të kryesuar nga kopshtari i kërkimit shkencor dhe botanik të Kew Garden, Carlos Magdalena.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco