Toyota lufton viruset dhe bakteret

Toyota lufton viruset dhe bakteret

13:17, 31/01/2023
A+ Aa A-

Një nga prioritetet që Toyota ka vendosur në tre vitet e fundit është theksi që duhet t'i kushtohet higjienës së duarve  për të shmangur zgjerimin e çdo forme pandemie që mund të shfaqet në të ardhmen. 

Dhe këtu vijnë në ndihmë prodhuesit e makinave.

Ai quhet  “Mekanizmi i Dezinfektimit përmes Dorezave” dhe wshtw shfaqur pwr herw tw parw në vitin 2020, pikërisht në kohën kur kishte nisur kriza e madhe e pandemisë COVID-19.

Në versionin e tij të ri, sistemi i dezinfektimit të dorezës përfshin një hundë të veçantë të lidhur me një enë që spërkat automatikisht dezinfektuesin në sipërfaqen e jashtme të dorezës.

Ideja është që duke i mbajtur timonët të pastër, shoferët nuk do të duhet të shqetësohen për viruset dhe bakteret që mund tw marrin kur të nisin makinwn.

Sistemi ka gjithashtu veçori inteligjente, me sensorë në dorezë që ndiejnë kur dorezat duhet të spërkaten sërish ose kur lëngu dezinfektues po mbaron. 

Koncepti i Toyota -s është interesant dhe mjaft efektiv, edhe nëse nuk mund ta shohim kurrë të arrijë në prodhim. 

Duke qenë se popullsia është relaksuar sërish, masat mbrojtëse mund të mos jenë ekonomikisht të dobishme për instalimin e një sistemi të tillë.      

Por është ende një mënyrë shumë praktike për të dezinfektuar duart dhe për ta bërë përdorimin e makinës shumë më të sigurt. 

Të paktën derisa të gjithë të kuptojnë se masat paraprake janë këtu për të qëndruar, pavarësisht nëse ka ndonjë formë të pandemisë.  

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco