Papirusi i Librit të të Vdekurve 16 metra i gjatë nga Egjipti i lashtë zbulohet në Saqqara

Papirusi i Librit të të Vdekurve 16 metra i gjatë nga Egjipti i lashtë zbulohet në Saqqara

18:00, 29/01/2023
A+ Aa A-

Arkeologët në Egjipt kanë zbuluar një papirus 16 metra të gjatë që përmban pjesë nga Libri i të Vdekurve. Dokumenti më shumë se 2,000-vjeçar u gjet brenda një arkivoli në një varr në jug të Piramidës së Hapit të Djoserit në Saqqara.

Ka shumë tekste nga Libri i të Vdekurve dhe analiza e gjetjes së re mund të hedhë dritë mbi traditat e lashta të varrimit egjiptian. Puna e konservimit tashmë ka përfunduar dhe papirusi po përkthehet në arabisht, sipas një deklarate të përkthyer (hapet në skedën e re), e cila u publikua në lidhje me një ngjarje që shënon Ditën e Arkeologëve Egjiptianë më 14 janar.

Ky është papirusi i parë i plotë që zbulohet në Saqqara në më shumë se 100 vjet, tha Mostafa Waziry, sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Lartë të Antikiteteve, sipas deklaratës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco