Anija që u përpoq të paralajmëronte Titanikun për ajsbergun, shkencëtarët kanë gjetur rrënojat e saj

Anija që u përpoq të paralajmëronte Titanikun për ajsbergun, shkencëtarët kanë gjetur rrënojat e saj

18:42, 28/09/2022
A+ Aa A-

Anija tregtare britanike me avull ‘SS Mesaba’ i dërgoi një mesazh radio paralajmërues Titanikut më 15 prill 1912 ndërsa po kalonte Atlantikun.

Mesazhi u mor nga Titaniku, por nuk arriti në qendrën kryesore të kontrollit të anijes.

Image

Më vonë atë natë, Titaniku u godit nga ajsbergu dhe u fundos. Më shumë se 1500 njerëz vdiqën në atë që mbetet anija më famëkeqe në botë.

Mesaba vazhdoi të lundronte derisa u fundos nga silurët e një nëndetëseje gjermane në vitin 1918. Njëzet persona, përfshirë komandantin e anijes, vdiqën.

Vendndodhja e tij e saktë ishte e panjohur për më shumë se një shekull, por shkencëtarët tani kanë gjetur rrënojat e Mesaba duke përdorur sonar me shumë rreze. Mjeti i anketimit në det të hapur përdor valët e zërit për të mundësuar hartografimin e shtratit të detit në detaje të tilla sa që superstruktura mund të zbulohet në imazhet e sonarit, duke lejuar studiuesit në Universitetin Bangor dhe Universitetin Bournemouth në Mbretërinë e Bashkuar të identifikojnë pozitivisht mbytjen e anijes në Detin Irlandez.

Kjo ishte hera e parë që studiuesit ishin në gjendje të lokalizonin dhe identifikonin pozitivisht rrënojat, sipas një deklarate të lajmeve.

'Copë të bashkim pjesësh figure'

Michael Roberts, një gjeoshkencëtar detar në Universitetin Bangor në Uells, udhëhoqi anketat e hidrolokatorëve në Shkollën e Shkencave të Oqeanit të universitetit.

Për disa vite, ai ka punuar me sektorin e energjisë së rinovueshme detare për të studiuar efektin e oqeanit në infrastrukturën gjeneruese të energjisë. Anijet e mbytura dëshmuan se ishin një burim i vlefshëm informacioni në këtë fushë.

"Ne e dinim se kishte shumë mbytje anijesh në oborrin tonë në Detin Irlandez," tha Roberts për CNN të mërkurën, duke shtuar se ato mund të ofrojnë "pasqyrë të dobishme se çfarë ndodh kur gjërat shkojnë në shtratin e detit".

Image

Por vetëm kur Roberts filloi të punonte me Innes McCartney, një arkeologe detare dhe studiuese në Universitetin Bangor, "copëzat e bashkim pjesësh figure" filluan të përshtaten së bashku.

"McCartney ishte me të vërtetë i interesuar në aplikimin e kësaj teknologjie në mbytjet e anijeve për t'i identifikuar ato," tha Roberts. Ekipi i studiuesve filloi të hulumtojë më thellë në mistere të pazgjidhura për të "ngacmuar historitë e tyre".

"Më parë do të ishim në gjendje të zhytesnim në disa vende në vit për të identifikuar vizualisht rrënojat. Aftësitë unike të hidrolokatorëve të (anijes kërkimore të ndërtuara me qëllim) na kanë mundësuar të zhvillojmë një mjet relativisht me kosto të ulët për ekzaminimin e rrënojave. lidheni këtë me informacionin historik pa ndërveprim të kushtueshëm fizik me çdo vend, "shtoi McCartney në njoftim.

Roberts tha se kostoja e zbulimit dhe identifikimit të secilës rrënoja ishte midis 800 paund (855 dollarë) dhe 1000 paund (1070 dollarë).

Një 'ndryshues i lojës' për arkeologjinë detare

Në total, 273 anije të mbytura u gjetën nga Princi Madog, të shtrira në 7,500 milje katrorë të Detit Irlandez -- një zonë afërsisht sa madhësia e Sllovenisë.

Mbetjet u skanuan dhe u referuan në bazën e të dhënave të Zyrës Hidrografike të Mbretërisë së Bashkuar për rrënojat dhe burime të tjera.

Shumë nga rrënojat e sapoidentifikuara, përfshirë Mesaba, ishin identifikuar gabimisht në të kaluarën, thanë studiuesit.

McCartney e përshkroi teknikën e sonarit me shumë rreze si "një "ndryshues i lojës" për arkeologjinë detare", duke i lejuar historianët të përdorin të dhënat që ofron për të mbushur boshllëqet në kuptimin e tyre.

Image

Prince Madog u porosit nga Universiteti Bangor dhe menaxhohet dhe operohet nga ofruesi i shërbimit në det të hapur OS Energy. "Në të vërtetë na lejon të dalim deri në 10 ditë në të njëjtën kohë dhe të shkojmë pikë-pikë midis anijeve," tha Roberts. "Ne po bënim 15, 20, 25 rrënime në ditë. Është anija që mbështet gjithçka."

Teknologjia që përdor anija ka potencialin të jetë po aq efektive për arkeologët detarë sa edhe përdorimi i fotografimit nga ajri nga arkeologët në tokë, sipas njoftimit.

"Shumë nga këto rrënoja janë në ujë të thellë. Nuk ka dritë atje poshtë, kështu që nuk mund të shihni fare", tha Roberts. "Nëse një zhytës do të zbriste dhe do të notonte në gjatësinë e rrënojave -- ata nuk do të merrnin kurrë imazhet që ne do të merrnim për shkak të shkallës së këtyre gjërave. Ka aq shumë sedimente sa nuk mund të shihni gjithçka. "

"Pra, është një mënyrë për të vizualizuar në mënyrë efektive duke përdorur tingullin për të parë diçka që nuk mund ta shihni me sy të lirë -- si një ekografi gjatë shtatzënisë."

Ndërsa teknologjia ka potencialin për të zbuluar historitë e të gjitha këtyre anijeve të humbura, Roberts shtoi se studiuesit "kanë ekzaminuar gjithashtu këto vende të mbytjeve për të kuptuar më mirë se si objektet në shtratin e detit ndërveprojnë me proceset fizike dhe biologjike, të cilat nga ana tjetër mund të ndihmojnë shkencëtarët të mbështesin zhvillimin dhe rritjen e sektorit të energjisë detare”.

Detajet e të gjitha rrënojave janë botuar në një libër të ri nga McCartney, "Echoes from the Deep".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco