Çfarë duhet të dini për abortet spontane , dhe rreziqet e mëdha që mund të sjell

Çfarë duhet të dini për abortet spontane , dhe rreziqet e mëdha që mund të sjell

15:59, 21/09/2022
A+ Aa A-

Sipas një studimi të fundit, gratë shtatzëna kanë më shumë gjasa të përjetojnë një abort gjatë verës.

Duke bërë thirrje për ‘udhëzime mjekësore dhe mesazhe të shëndetit publik’ për ‘të marrë në konsideratë efektet e mundshme të nxehtësisë në shëndetin e shtatzënave dhe foshnjave të tyre’, studiuesit pas projektit tetë-vjeçar gjurmuan shtatzënitë e gjashtë mijë grave në SHBA.

Shkalla e abortit arriti kulmin në qershor, korrik dhe gusht – muajt tradicionalë të verës në hemisferën veriore, tregoi analiza nga një ekip kërkimor i udhëhequr nga Universiteti i Bostonit.

Diferenca më e lartë sezonale u regjistrua në gusht, kur shkalla e abortit ishte 44 më e lartë se në shkurt. Trendi ishte më i fortë për abortet që ndodhën para javës së tetë, kur fetusi është ende në madhësinë e një mjedër.

Ekspertët besojnë se nxehtësia ekstreme ose faktorët e stilit të jetesës gjatë motit të ngrohtë mund të jenë fajtorë – por ata thanë se nevojiten kërkime të mëtejshme. Të publikuara në revistën Epidemiology , gjetjet tregojnë se rreziku i abortit spontan gjatë çdo jave të shtatzënisë ishte 31 për qind më i lartë në fund të gushtit, krahasuar me fundin e shkurtit.

Çfarë është një abort spontan?

Faqja e internetit e NHS e përkufizon një abort spontan si “humbja e shtatzënisë gjatë 23 javëve të para”. Gjakderdhja vaginale e ndjekur nga ngërçe dhe dhimbje në fund të barkut janë simptomat më të zakonshme.

Megjithatë, NHS paralajmëron se gjakderdhja e lehtë vaginale është relativisht e zakonshme gjatë tre muajve të parë të shtatzënisë dhe nuk mund të nënkuptojë rreptësishtë se po ndodh një abort. Mund të ketë një mori arsyesh pse ndodh një abort dhe shumica nuk do të jetë shkaktuar nga asgjë që ka bërë personi shtatzënë.

Sipas NHS, mendohet se shumica e aborteve shkaktohen nga kromozomet jonormale të foshnjës, të cilat paraqesin rreziqe për zhvillimin e tij.

Çfarë ndodh gjatë një aborti?

Një ekografi është, në shumicën e rasteve, mënyra për të përcaktuar nëse dikush ka një abort. Pasi kjo të konfirmohet, mjeku ose mamia do të diskutojnë mundësitë tuaja për menaxhimin e fundit të shtatzënisë

Sipas Shoqatës së Abortit, këto janë: “natyrore (duke pritur që natyra të marrë rrugën e saj), mjekësore (tableta për të filluar ose përshpejtuar procesin e abortit) ose kirurgjikale (heqja e mbetjeve të shtatzënisë suaj, nën anestezi të përgjithshme ose lokale)”.

Indet e shtatzënisë do të kalojnë natyrshëm brenda një ose dy javësh, por me kohë mund të jepen ilaçe ose operacione të vogla për ta ndihmuar këtë.

A mund të parandaloni një abort?

Sipas NHS, nuk duket e mundur të parandalohen shumica e aborteve, por ka hapa që mund të ndërmerrni për të reduktuar rreziqet.

Shmangia e alkoolit dhe drogës gjatë shtatzënisë mund të ndihmojë, krahas peshës së shëndetshme para shtatzënisë, ushqimit të shëndetshëm dhe zvogëlimit të rrezikut të infeksionit. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco