Brazil: Zbulohen fosilet e një pylli 290 milionë vjeçar

Brazil: Zbulohen fosilet e një pylli 290 milionë vjeçar

12:40, 21/06/2022
A+ Aa A-

Shkencëtarët kanë zbuluar fosile pemësh në një pyll që daton 290 milionë vjet më parë, para ardhjes së dinosaurëve, në shtetin brazilian të Parana (në jug), një "dritare drejt së kaluarës" për të studiuar evolucionin e bimëve.

Zbulimi i këtij pylli të fosilizuar prej 164 pemësh likofite (pa fruta, lule ose farëra) të një varieteti tashmë të zhdukur është "më i rëndësishmi në hemisferën jugore" për sa i përket sasisë dhe cilësisë së ruajtjes, shpjegon Thammy Mottin, gjeologe nga Universiteti i Paranës. "Këto bimë, mosha e të cilave llogaritet në 290 milionë vjet, përfaqësojnë forma shumë primitive të jetës në historinë e tokës" , vazhdon kjo shkencëtare, e cila e kreu kërkimin e saj në partneritet me universitetet e Rio Grande. do Sul (Brazili jugor) dhe Universitetin e Kalifornisë në Daves, SHBA.

Disa zbulime të rralla të ngjashme kanë ndodhur në hemisferën jugore

Ky pyll, i cili u rrit pranë vendeve ku ndodhet sot qyteti i Ortigueira, "tregon sesi u përhapën bimët e para, si u shpërndanë në hapësirë ​​dhe cilat ishin ndërveprimet e tyre" me format e tjera të jetës. Disa zbulime të rralla të ngjashme kanë ndodhur në hemisferën jugore, veçanërisht në shtetin e Rio Grande do Sul ose në Patagoninë argjentinase, por të gjitha me dimensione shumë më të vogla. Pylli i fosilizuar i Paranës u zbulua në fund të vitit 2018, rastësisht, gjatë studimeve gjeologjike për shtrirjen e një rruge drejt një fabrike.

Më pas u nis një studim afatgjatë dhe rezultatet, të publikuara në shkurt 2022 në revistën shkencore "Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology",  u popullarizuan së fundmi në shtypin brazilian. Ruajtja e jashtëzakonshme u bë e mundur sepse pemët "u varrosën kur ishin ende gjallë, pastaj u mbuluan gradualisht me sediment" , shpjegon Thammy Mottin. Pylli më pas u “ruajt pothuajse ashtu siç është” pasi u mbulua nga një përmbytja e një lumi që ngriu. /sciencesetavenir.fr/

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco