Lajmi i fundit

Dukagjin Lipa 'godet' Ramën dhe Vuçiç, sulmon fort 'Open Balkan'

Gjendet një shigjetë e epokës së hekurit në Norvegji

Gjendet një shigjetë e epokës së hekurit në Norvegji

12:50, 17/05/2022
A+ Aa A-

Një shigjete e epokës së hekurit është gjetur në një akullnajë në Norvegji. Shigjeta, që mendohet të jetë humbur nga një gjahtar që kishte udhëtuar në male në kërkim të drerit, është më shumë se 30 centimetra e gjatë.

“Është ndoshta shigjeta më e ruajtur që kemi gjetur deri më tani,” komentoi arkeologu Lars Pilø i Programit Arkeologjik të Glacierit të Këshillit të Qarkut Innlandet.

Studiuesit do të përpiqen të përcaktojnë llojin e drurit të përdorur për të bërë boshtin e shigjetës, dhe cilat specie kontribuan me pendët dhe fijet.

“Artifakti daton midis viteve 300 dhe 600 pas Krishtit, bazuar në krahasimet me armë të ngjashme të gjetura nga moçalet në Danimarkë dhe varre në Norvegjinë jugore”, shtoi Pilø.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco