Pse uji rrjedh nga një pemë në Mal të Zi

Pse uji rrjedh nga një pemë në Mal të Zi

07:47, 04/05/2022
A+ Aa A-

Për disa ditë çdo vit, në një livadh në Mal të Zi, mund të shihet uji që buron nga trungu i një mani 100-vjeçar.

Fenomeni natyror në fshatin Dinosë është një pamje spektakolare dhe e pazakontë për ata që kanë fatin ta shikojnë atë.

Uji bie nga pjesa e sipërme e trungut të pemës përmes zgavrës së saj. Kjo gjë ndodh vetëm për një ose dy ditë, pas shkrirjes së borës ose pas reshjeve të mëdha.

Presioni e detyron ujin të ngrihet deri lartë në trungun e pemës e më pas të zbrazët përmes zgavrës së krijuar./ BBC/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco