Një objekt i panjohur hapësinor që transmeton sinjale radio çdo 18 minuta mbetet një mister

Një objekt i panjohur hapësinor që transmeton sinjale radio çdo 18 minuta mbetet një mister

09:29, 27/01/2022
A+ Aa A-

Ndërsa hartonin valët e radios në të gjithë universin, astronomët ndodhën me një objekt qiellor që lëshonte shpërthime gjigante energjie -- dhe është ndryshe nga çdo gjë që kanë parë ndonjëherë më parë.

Objekti hapësinor rrotullues, i vërejtur në mars 2018, rrezaton rrezatim tre herë në orë. 

Në ato momente, ai u bë burimi më i ndritshëm i valëve të radios që mund të shiheshin nga Toka, duke vepruar si një far qiellor.

Astronomët mendojnë se mund të jetë një mbetje e një ylli të shembur, ose një yll neutron i dendur ose një yll xhuxh i bardhë i rënë, me një fushë magnetike të fortë -- ose mund të jetë diçka krejtësisht tjetër.

Ky imazh tregon Rrugën e Qumështit siç shihet nga Toka dhe ikona e yllit shënon vendndodhjen e objektit të panjohur.

Një studim mbi zbulimin u botua të mërkurën në revistën Nature.

"Ky objekt po shfaqej dhe po zhdukej gjatë disa orësh gjatë vëzhgimeve tona," tha në një deklaratë autorja kryesore e studimit Natasha Hurley-Walker, një astrofizikane në nyjen e Universitetit Curtin të Qendrës Ndërkombëtare për Kërkimet e Radio Astronomisë.

"Kjo ishte krejtësisht e papritur. Ishte disi drithëruese për një astronom sepse nuk dihet asgjë në qiell që e bën këtë. Dhe është me të vërtetë shumë afër nesh -- rreth 4000 vite dritë larg. Është në oborrin tonë galaktik."

Studentja e doktoraturës në Universitetin Curtin, Tyrone O'Doherty, bëri zbulimin e pazakontë duke përdorur teleskopin Murchison Widefield Array në pjesën e jashtme të Australisë Perëndimore.

“Është emocionuese që burimi që kam identifikuar vitin e kaluar ka rezultuar të jetë një objekt kaq i veçantë”, tha O'Doherty në një deklaratë. "Fusha e gjerë e shikimit dhe ndjeshmëria ekstreme e MWA janë perfekte për të vëzhguar të gjithë qiellin dhe për të zbuluar të papriturat."

Studiuesit do të vazhdojnë të monitorojnë objektin për të parë nëse ai ndizet përsëri, dhe ndërkohë, ata janë duke kërkuar për prova të objekteve të tjera të ngjashme.

 

"Më shumë zbulime do t'u tregojnë astronomëve nëse kjo ishte një ngjarje e rrallë e vetme apo një popullsi e re e madhe që nuk e kishim vënë re kurrë më parë," tha Hurley-Walker.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco