Lajmi i fundit

LIVE/ Vijon numërimi i votave për Kryesinë e re të PD

Zbulohet në Antarktidë një koloni me 60 milionë peshq

Zbulohet në Antarktidë një koloni me 60 milionë peshq

10:39, 14/01/2022
A+ Aa A-

 Një koloni mbarështuese prej 60 milionë peshqish është zbuluar në Detin Weddell të mbuluar me akull të Antarktidës - një ekosistem unik dhe i panjohur më parë që mbulon një zonë me madhësinë e Maltës.

Zbulimi magjepsës tregon se sa pak dihet për thellësitë e oqeanit.

Kolonia e madhe, që besohet të jetë më e madhja në botë, është shtëpia e peshkut të mrekullueshëm të akullit (Neopagetopsis ionah), i cili ka një kafkë të tejdukshme dhe gjak transparent. Peshqit e akullit janë të vetmit vertebrorë që nuk kanë qeliza të kuqe të gjakut.

Për të mbijetuar në temperatura kaq të ulëta, ajo ka evoluar një proteinë kundër ngrirjes në gjakun e saj transparent që ndalon rritjen e kristaleve të akullit.

Kolonia e shumimit u zbulua në shkurt të vitit 2021 nga anija kërkimore polare gjermane Polarstern, e cila po vëzhgonte shtratin e detit rreth gjysmë kilometër poshtë anijes. Ajo përdori një sistem kamerash të madhësisë së një makine të bashkangjitur në pjesën e prapme të anijes që transmeton fotografi deri në kuvertë ndërsa ajo po tërhiqet.

Ekspedita u fokusua në rrymat e oqeanit dhe zbulimi i foleve, të dalluara nga shtrati me baltë nga një rreth gurësh, ishte një surprizë.

"Ne pamë fole pas fole peshku për katër orë të tëra, dhe gjatë asaj kohe mbuluam ndoshta gjashtë kilometra të dyshemesë së detit”, ka thënë Autun Purser, një studiues postdoktoral në Institutin Alfred Wegener në Bremerhaven, Gjermani. Ai është autori kryesor i një studimi mbi koloninë e peshkut të akullit që u botua në revistën Current Biology të enjten.

"Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë në 15 vjet që jam shkencëtar i oqeanit”, ka thënë Purser.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco