Raportet për pamje të pashpjegueshme në qiejt e Irlandës së Veriut rriten

Raportet për pamje të pashpjegueshme në qiejt e Irlandës së Veriut rriten

13:11, 27/12/2021
A+ Aa A-

Nga disqet misterioze mbi malin Slemish në Co Antrim deri te imazhet e çuditshme të vërejtura në CCTV, pamjet e pashpjegueshme u shtuan sërish në Irlandën e Veriut.

Policia mori tetë pamje në Irlandën e Veriut gjatë vitit 2021, një rritje nga gjashtë raporte të tilla në 2020 dhe katër në 2019.

Këto përfshinin një raport për një anije kozmike dhe drita ndezëse në zonën e Downpatrick më 17 janar.

Në maj, policia mori dy raporte shikimesh, një nga dritat e bardha që ndiqnin një helikopter në zonën e Maghaberry dhe një disk i çuditshëm i parë në qiell në zonën Slemish të Co Antrim në fund të muajit.

Në korrik, u raportua për "imazhe të çuditshme" në televizionin me qark të mbyllur (CCTV) në një shtëpi në zonën e Newtownabbey dhe një objekt në formë kube me tetë drita në qiell të raportuar në zonën e Saintfield.

Në shtator, në zonën e Lisburnit u mor një raport për "të huajt në dhomën e gjumit", ndërsa në tetor një pacient i ndaluar raportoi se ishte rrëmbyer nga të huajt.

Raporti përfundimtar i vitit ishte për "dritat e pazakonta të ndritshme në qiell" të marra në nëntor.

Raportet e shikimit të UFO-ve në bazën e të dhënave të Shërbimit Policor të Irlandës së Veriut përfshijnë Objektet Fluturuese të Paidentifikuara (UFO), Fenomenet Ariel, Fenomenet e Paidentifikuara Ariel, Dritat në Qiell, Të huajt dhe jashtëtokësorët.

Një zëdhënës i PSNI tha për PA se nuk u kryen hetime në lidhje me këto incidente.

Nick Pope, i cili dikur hetonte raportet për pamjet e UFO-ve për Ministrinë e Mbrojtjes, tha se është e mundur që më shumë njerëz që kalojnë më shumë kohë në shtëpi gjatë pandemisë mund të shkaktojnë një rritje të pamjeve të raportuara.

"Është e vështirë të thuhet se çfarë fshihet pas rritjes së vogël të shikimeve," i tha ai agjencisë së lajmeve PA.

“Covid-19 dhe bllokimet mund të kenë luajtur një rol, me njerëzit që kanë pasur më shumë kohë gjatë pandemisë dhe ndoshta kanë vërejtur gjëra që më parë mund të kenë kaluar pa u vënë re

Një tjetër mundësi është që njerëzit po ndjekin situatën në Shtetet e Bashkuara, ku Kongresi po e merr seriozisht çështjen dhe Pentagoni ka nisur një nismë të re për UFO-t.

"Kjo mund t'i bëjë njerëzit më të prirur të raportojnë diçka të pazakontë që kanë parë, sepse dërgon mesazhin që autoritetet e marrin seriozisht çështjen."

Megjithatë z. Pope tha se beson se numri i vërtetë i shikimeve është shumë më i lartë.

''Mjerisht, shifrat janë ende mjaft të ulëta dhe dyshoj se ka nën-raportim kronik, ndoshta për shkak të stigmës së perceptuar. Kjo është ndoshta pasojë e vendimit të Ministrisë së Mbrojtjes për të ndaluar hetimin e UFO-ve në fund të vitit 2009. Nëse Ministria e Mbrojtjes rifillon hetimet dhe i kërkon publikut të raportojë ndonjë gjë të pazakontë, jam i sigurt se ata do të marrin shumë raporte.” është shprehur Pope.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco