Shkencëtarët e NASA-s ngrinë përballë asaj që dëgjuan! Këtu është regjistrimi audio

Shkencëtarët e NASA-s ngrinë përballë asaj që dëgjuan! Këtu është regjistrimi audio

10:28, 20/12/2021
A+ Aa A-

Ganymede është sateliti më i madh i Jupiterit dhe në të njëjtën kohë më i madhi në sistemin diellor.

Në qershor 2021, anija kozmike Juno e NASA-s bëri një kalim të shkurtër në Ganymede dhe duke përdorur instrumentin Waves, regjistroi valët elektromagnetike të krijuara nga magnetosfera e satelitit.

Tani NASA i ka konvertuar këto emetime në zë, duke na dhënë një sintezë të frikshme dhe mbresëlënëse me frekuencë të lartë.

Në videon prej 49 sekondash, frekuencat ndryshojnë ndërsa Juno lëviz nga një zonë e magnetosferës së Ganymede në tjetrën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco