NASA njofton zbulimin e 301 ekzoplaneteve të reja

NASA njofton zbulimin e 301 ekzoplaneteve të reja

09:51, 23/11/2021
A+ Aa A-

Zbulimet e reja e çojnë totalin e ekzoplaneteve të vërtetuara në 4,569 që nga zbulimi i të parëve në mesin e viteve 1990.

NASA tha të hënën se zbulimet mund t'i atribuohen një rrjeti të ri të quajtur ExoMiner, që përdor Superkompjuterin e NASA-s, Pleiades, dhe mund të dallojë ekzoplanetet e vërteta nga lloje të ndryshme mashtruesish, ose "pozitive false".

Rrjetet nervore të thella janë metoda të mësimit të makinës që mësojnë automatikisht një detyrë kur pajisen me të dhëna të mjaftueshme.

ExoMiner plotëson njerëzit që janë profesionistë në marrjen e të dhënave dhe deshifrimin e asaj që është dhe çfarë nuk është një planet.

Konkretisht, ata studiojnë të dhënat e mbledhura nga anija kozmike Kepler e NASA-s dhe K2, misioni i saj vijues.

NASA ka një arkiv në internet që përmban detaje të zbulimeve të ekzoplaneteve.

Ndërkohë, një studim nga Universiteti Purdue në 2019 tha se astronomët kishin identifikuar dy ekzoplanetë që mund të mbështesin edhe jetën.

Po atë vit, dy shkencëtarë iu dha Çmimi Nobel në Fizikë për zbulimin e tyre të një ekzoplaneti që rrotullohet rreth një ylli të tipit diellor.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco