Eklipsi i pjesshëm hënor i mbrëmjes së sotme bën histori, ja pse

Eklipsi i pjesshëm hënor i mbrëmjes së sotme bën histori, ja pse

07:55, 19/11/2021
A+ Aa A-

 Sonte (e premte, 19 nëntor), astronomët dhe entuziastët e hapësirës do të mund të shijojnë eklipsin më të gjatë të pjesshëm hënor pas 580 vitesh.

Ky është eklipsi i dytë hënor i vitit dhe siç raporton “Business Insider”, do të jetë i ngjashëm me atë të 26 majit 2021.

Eklipsi hënor i 19 nëntorit do të jetë eklipsi hënor i pjesshëm më i madh i 580 viteve të fundit dhe gjithashtu më i madhi që do të ndodhë në një periudhë prej 1000 vjetësh , pasi eklipsi tjetër hënor me një kohëzgjatje kaq të gjatë është i mundur më 8 shkurt 2669 . 

Hera e fundit që ndodhi një eklips kaq i gjatë hënor ishte më 18 shkurt 1440 .

Kohëzgjatja totale e eklipsit të pjesshëm do të jetë 3 orë, 28 minuta dhe 24 sekonda . 

"Rruga" e eklipsit hënor  do të kalojë përmes Rusisë lindore , Japonisë, Oqeanit Paqësor, Amerikës dhe Evropës Perëndimore.

Vlen të theksohet se eklipsi i pjesshëm ndodh 1.7 ditë para se Hëna të arrijë në apogjeun e saj, pra pikën më të largët të orbitës së saj nga Toka, gjë që rrit kohëzgjatjen e eklipsit.

E veçanta e tij, siç thekson "Business Insider", është se nuk është vetëm eklipsi i pjesshëm hënor më i gjatë i shekullit tonë, por edhe ai me kohëzgjatjen më të gjatë deri në 2669 , sipas të dhënave të Observatorit "Holcomb" të Indianës.

NASA  tregon se pothuajse totale eklipsi hënor, do të mbulojë 97% të hënë e plotë do të marrë rreth 3.5 orë, ndërsa efekti i përgjithshëm, me gjysmëhije do të marrë gjashtë orë.

Eklipsi total i Hënës më i gjatë i shekullit të 21-të deri më tani kishte ndodhur në vitin 2018 dhe kohëzgjatja e tij ishte një orë e 43 minuta.

Atij i parapriu një eklips total hënor më 26 maj 2021, i ndjekur nga një eklips total hënor më 15 maj 2022 dhe një tjetër më 7 nëntor 2022.

Eklipsi hënor ndodh kur Dielli, Toka dhe Hëna janë pothuajse në një linjë (konjugim) , duke rezultuar në kalimin e Hënës nëpër hijen e Tokës dhe duke marrë kështu një nuancë të kuqërremtë.
 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco