Fshati ku askush nuk pi duhan

Fshati ku askush nuk pi duhan

18:37, 24/09/2021
A+ Aa A-

Megjithëse Greqia mbetet një prej shteteve me përqindjen më të lartë të duh.anpirësve në Europë, në Kretë ekziston një fshat ky askush nuk ty.mos.

Sipas “Protothema”, fshati i quajtur Skotino ndodhet në Bashkinë e Hersonissos, në Heraklion.

40 vite më parë thuhet se të gjithë banorët e fshatit vendosën të heqin dorë nga du.hani dhe “nënshkruan” një ligj të pashkruar, të cilin e respektonin në gjithë. Tradita kaloi në gjeneratën tjetër dhe vjen deri në ditët e sotme

Sipas medias greke në këtë fshat nuk ke ku blen du.han, teksa as turistët dhe as mysafirët nuk ty.mosin.

“Është vetëm një mentalitet që të gjithë e ndjekim. Një traditë që ka kaluar nga prindërit tek fëmijët. Dikur, gjyshi im kishte një kafene ku mbante edhe cig.are, por kurrë nuk i shiti”, thotë një rezident i fshatit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco