Pas 40 vjet pune, shkencëtari kryesor i NASA-s del në pension

Pas 40 vjet pune, shkencëtari kryesor i NASA-s del në pension

14:11, 20/09/2021
A+ Aa A-

Shefi shkencëtar i NASA-s, Jim Green njoftoi se do të dalë në pension në fillim të vitit 2022, pas më shumë se 40 vitesh punë në agjencinë amerikane të hapësirës.

“Unë jam jashtëzakonisht krenar për aktivitetet që kam bërë në NASA. Në shumë mënyra NASA nuk është një punë. Është një mënyrë jetese. Ne jemi gjithmonë në kërkim të mënyrave për të bërë të pamundurën. Fakti që ne vazhdojmë të kemi sukses dhe të bëjmë këto gjëra janë një emocion i madh për të gjithë, dhe me të vërtetë janë të rëndësishme jo vetëm për NASA -n, por për të gjithë kombin”, tha Green, njoftoi NASA.

Nga nisja e internetit të parë të NASA-s deri te kryerja e kërkimeve revolucionare e deri te pritja e podkastit të njohur të NASA-s, “Gravity Assist”, kontributet e Green në agjenci janë të panumërta dhe të ndryshme.

Në karrierën e tij shkencore, Green specializoi në studimin e fushave magnetike dhe elektrike si dhe plazmës me energji të ulët në sistemin diellor. Kontributet e Green u shtrinë shumë përtej shkencës së magnetosferës.

 

Pasioni për hapësirën dhe etja për dije e shtynë të shkruajë më shumë se 125 artikuj shkencorë në revista të rishikuara nga kolegë mbi shumë tema të ndryshme në fushën e shkencës planetare dhe astrofizikës.

Në vitin 2006, Green u bë drejtor i Departamentit të Shkencave Planetare në selinë e NASA-s, një pozicion që e mbajti deri në vitin 2018. Ndër arritjet kryesore më të mëdha ishte përfshirja e roverit Curiosity që u ul në sipërfaqen e Marsit në vitin 2012, duke përdorur një manovër të rrezikshme dhe komplekse që ishte i pari rruga që përfshinte një “vinç qiellor”.

Që kur u bë shkencëtari kryesor i agjencisë në vitin 2018, Green ka vazhduar të shkruajë punime shkencore.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco