Lajmi i fundit

LIVE/ Këndi i Pano Sokos

Si të kuptoni nëse celulari juaj është hakuar dhe çfarë duhet të bëni për ta shmangur

Si të kuptoni nëse celulari juaj është hakuar dhe çfarë duhet të bëni për ta shmangur

15:15, 18/09/2021
A+ Aa A-

Në këto kohë, është gjëja më normale të mendosh për sigurinë kibernetike. 

Është një problem që sot nuk ka një zgjidhje fikse, pasi do të shfaqen më shumë mënyra për të sulmuar pajisjet elektronike. 

Si të kuptoni nëse telefoni juaj është hakuar

Duket si trillim shkencor, por po , celulari juaj mund të hakohet dhe të hyjnë në të gjitha të dhënat tuaja , si ato që keni ruajtur ashtu edhe ato që krijoni në kohë reale. 

Nuk është hera e parë që flitet për këto lloj situatash por nëse ato ndodhin, nuk zgjidhen duke blerë një celular të ri ose duke ndryshuar numrin në situatat më të këqija. 

Kjo është arsyeja pse duhet të dini nëse telefoni juaj është hakuar dhe si ta shmangni atë sa më shumë që të jetë e mundur . 

Për këtë arsye kompania CheckPoint ndan disa mësime.

1. Kur dikush ka dyshime se celulari i tij  është hakuar, gjëja e parë që duhet bërë është të kontrolloni funksionimin e terminalit .

 Kjo pikë është kryesore dhe ju duhet t'i kushtoni vëmendje detajeve të vogla, megjithëse këta tregues nuk tregojnë gjithmonë një shkelje të sigurisë. 

Për shembull, nëse celulari juaj është i ngadaltë, elektriku i dorës aktivizohet vetë ose bateria mbaron jashtë normales, këto mund të jenë shkaqe të një hakimi.

Këto janë indikacione që duhet të merren parasysh pasi përditësimet e vazhdueshme të aplikacioneve, një përdorim më i gjerë i celularit ose një gabim i thjeshtë në përdorimin e tij gjithashtu mund t'i shkaktojnë ato.

 Pra, thjesht mbajni në mend dhe qëndroni të qetë nëse nuk është një rast ekstrem , në këtë rast duhet të pyesni prodhuesin nëse përdoruesit e tjerë kanë një problem të ngjashëm ose nëse keni qenë vetëm ju.

Gjëra të tjera që do t’ju ​​bëjnë më të dyshimtë kanë të bëjnë me telefonatat. 

Ju mund të shihni numra të çuditshëm që nuk mbani mend se i keni telefonuar, apo edhe reklama shumë invazive shfaqen në njoftimet tuaja. 

Kjo është tashmë një shkallë shumë më e lartë e alarmit, pasi jo vetëm që telefoni juaj celular është i komprometuar, por edhe ai i përdoruesve të tjerë të ngushtë mund të komprometohet.

Si të shmangni një hakim në celularin tuaj

Para së gjithash, mbani mend faqet që keni vizituar.

Kjo është shumë e rëndësishme si një surfer në të gjitha nivelet. 

Nëse klikoni në një lidhje të çuditshme, hapni një email që mund të jetë një fushatë phishing, një lidhje e dyshimtë WhatsApp gjithçka mund të jetë problem, por nëse jeni të kujdesshëm nuk do të pësoni asnjë sulm.

Kini kujdes me aplikacionet që instaloni

Një pikë tjetër e rëndësishme janë aplikacionet që keni në celularin tuaj. 

Fatkeqësisht, jo të gjithë janë të duhurit dhe kjo është arsyeja pse ju duhet të besoni vetëm dhe ekskluzivisht atyre, zhvilluesit e të cilëve janë të rekomanduar ose të besuar. 

Për shembull, nëse shihni një aplikacion me F për Facebook, zhvilluesi i të cilit nuk është Menlo Park, duhet të jeni të kujdesshëm.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco