Giulia Tofana: Helmuesja seriale legjendare e cila ndihmoi mbi 600 gra të vrasin burrat e tyre

Giulia Tofana: Helmuesja seriale legjendare e cila ndihmoi mbi 600 gra të vrasin burrat e tyre

14:11, 13/09/2021
A+ Aa A-

Historia e krimit tregon për vrasësit serialë femra, por Giulia Tofana tejkalon çdo rekord të mundshëm: me helmin e saj ajo vrau 600 burra.

Nëse, gjatë shekujve, burrat mbi të gjithë iu drejtuan mjeteve të paligjshme për të hequr qafe bashkëshortet e tyre, në shekullin e shtatëmbëdhjetë gratë italiane kanë qenë në gjendje të mbështeten në një vrasës serial të vërtetë të burrave të padëshiruar.

Giulia Tofana, ky është emri i saj, ishte një grua e bukur që jetonte në Palermo në varfëri të plotë: ajo nuk kishte burrë, por kishte një vajzë për të mbajtur.

Kështu ndodhi që një ditë ajo vendosi të dorëzohej në krim dhe të dilte në treg, duke e përsosur atë, një helm të përdorur nga tezja e saj për të vrarë bashkëshortin e saj.

Ishte një koktej vdekjeprurës me arsenik, plumb dhe belladonna.

Kështu ajo shpiku atë që më pas hyri në histori si Acqua Tofana, një ilaç që Palermoja simpatike, duke e shndërruar atë në kozmetikë, ua shiti grave të ngacmuara nga burrat e tyre dhe që dëshironin të shpëtonin prej saj.

Në fakt, ishte e mjaftueshme për të derdhur disa pika në ditë Acqua Tofana në supë ose pije për të shkaktuar një vdekje në dukje natyrale pas një kohe, pa simptoma.

Dhe kështu Giulia Tofana shiti shumë ilaçe, derisa u tradhtua nga një klientë e ngathët i cila e la burrin e saj ta zbulonte.

Për t’i shpëtuar një bindjeje të caktuar, vrasësja seriale u detyrua të ikte në Romë, ku jetonte e mbrojtur nga i dashuri i saj dhe me vajzën e saj (dhe partneren e saj në ‘biznes’) Girolama.

Sidoqoftë, nuk kaloi shumë kohë që një grua tjetër e pakënaqur të trokiste në derën e saj të re dhe ta bindte atë të kthehej në biznes.

Të cilat ishin të shumta dhe fitimprurëse, por nuk zgjatën shumë: një kliente tjetër e ngadaltë bëri një gabim në dozimin e helmit vdekjeprurës dhe, e detyruar nga të afërmit e viktimës, publikoi emrin e saj.

“Vrasësja seriale e burrave” u arrestua dhe më në fund u ekzekutua, në 1659, në moshën 39 vjeç, para se të kishte rrëfyer, nën tortura, se kishte shkaktuar vdekjen e rreth 600 burrave. Marrë nga SCAN

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco