10 qytetet me ajrin më të pastër në Europë janë…

10 qytetet me ajrin më të pastër në Europë janë…

19:20, 11/09/2021
A+ Aa A-

Ne ju paraqesim një listë me 10 qytete evropiane me cilësinë më të mirë të ajrit.
Nëse keni planifikuar të vizitoni disa nga këto qytete nga lista, mos harroni të paketoni një policë të sigurimit të udhëtimit, transmeton portal arbresh.info
Kompania me bazë në Mbretërinë e Bashkuar HouseFresh, e cila vlerëson pastruesit e shtëpisë, studioi rezultatet e raportit të kompanisë zvicerane të teknologjisë IQAir mbi cilësinë botërore të ajrit për vitin 2020.
Pas kësaj, ajo bëri një listë të renditjes së vendeve dhe qyteteve sipas nivelit të përqendrimit të grimcave të pezulluara në ajër.
Këto qytete janë “më të lehtat” për të marrë frymë:

10. Shakiai (Lituani)

9. Corte (Francë)

8. Neuchatel (Zvicër)

7. Almeria (Spanjë)

6. Umea (Suedi)

5. Krieff (Skoci) dhe Eniskillen (Irlanda e Veriut))

4. Fundao (Portugali)

3. Vielsalm (Belgjikë)

2. Bodo (Norvegji)

1. Muonio (Finlandë).

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Fred GjOKA14/09/2021 16:23

Muonio (Finlandë) & Corte (Francë) Kanë respektivisht qyteti francez 750 banorë dhe finlandezi diku tek 2800 - 3000 banorë, pra janë thjeshtë katunde ose e përkthyer ndryshe qytetet tona si B Curri, Puka, Fushë Arrëzi, Rrësheni, Çorovoda, Erseka etj duhet të ishin në atë listë. Thjeshtë gjepura!

Shto koment

Denonco