Promovonte jetën e shtrenjtë në ‘Instagram’, reperi nigerian dënohet për pastrim parash

Promovonte jetën e shtrenjtë në ‘Instagram’, reperi nigerian dënohet për pastrim parash

22:16, 29/07/2021
A+ Aa A-

Ndikuesi nigerian Ramon Abbas - i njohur gjithashtu si Hushpuppi, është deklaruar fajtor për pastrim parash nga një gjykatë amerikane.

Hushpuppi, 37 vjeç, është i njohur për postimin e fotografive të stilit të tij të jetesës luksoze në Instagram, ku ka 2.5 milionë ndjekës.

Dokumentet e gjykatës të depozituara në Kaliforni thanë se krimet e Hushpuppit u kushtuan viktimave pothuajse 24 milionë dollarë (17 milion £) në total.

Në një rast, Hushpuppi u përpoq të vidhte më shumë se 1.1 milionë dollarë nga dikush që donte të financonte një shkollë të re për fëmijë në Katar, thuhet në dokumente.

Të dhënat e gjykatës të pa vulosura këtë javë tregojnë se ai u deklarua fajtor për këtë akuzë më 20 prill. Dokumentet thonë se midis 18 janarit 2019 dhe 9 qershor 2020, Hushpuppi dhe të tjerët shënjestruan viktima të shumta dhe pastruan fonde të paligjshme në banka në të gjithë botën.

Gjykata shtoi se ai mund të përballet me 20 vjet burg dhe do të duhet të "paguajë dëmshpërblimin e plotë viktimës (ave)". Hushpuppi u arrestua në Dubai, ku jetonte, në qershor 2020.

Në një deklaratë, Prokurorja e Shteteve të Bashkuara Tracy Uilkinson tha se Hushpuppi dhe të tjerët falsifikuan financimin e shkollës "duke luajtur rolet e zyrtarëve të bankës dhe duke krijuar një faqe interneti false".

Ata gjithashtu "korruptuan një zyrtar të huaj për të vazhduar pretendimin e hollësishëm pasi viktima ishte informuar".

Hushpuppi, për të cilën ajo tha se "luajti një rol të rëndësishëm" në mashtrim, "financoi stilin e jetës së tij luksoze duke pastruar të ardhurat e paligjshme të krijuara nga artistët mashtrues".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco