Paralajmërimi i frikshëm i NASA-s, ‘luhatjet’ e Hënës do të sjellin përmbytje të mëdha

Paralajmërimi i frikshëm i NASA-s, ‘luhatjet’ e Hënës do të sjellin përmbytje të mëdha

13:15, 15/07/2021
A+ Aa A-

Një "luhatje" e hënës do të kontribuojë në një rritje të përmbytjeve të mëdha në mes të viteve 2030, ka paralajmëruar NASA.

Orbita e hënës, e cila ndikon në baticat e Tokës, ka një "luhatje" natyrore çdo 18.6 vjet që shkakton batica jashtëzakonisht të larta dhe të ulta.

Në një studim të ri, botuar nga Ndryshimi Klimatik i Natyrës, Ekipi i Shkencës për Ndryshimin e Nivelit të Detit të NASA-s llogariti që lëkundja tjetër në mes të viteve 2030 do të amplifikojë rritjen e niveleve të detit të shkaktuara nga ndryshimi i klimës.

Pothuajse të gjitha vijat bregdetare të SH.B.A.-së, si dhe Hawaii dhe Guam, ka të ngjarë të shohin përmbytje të valës së lartë, kur ato vijnë nën presionin e deteve të larta.

Por vija bregdetare veriore, përfshirë Alaskën, do të kursehen për një dekadë tjetër ose më gjatë sepse këto zona tokësore po rriten për shkak të proceseve gjeologjike afatgjata, zbuluan studiuesit.

Studimi është i pari që merr parasysh të gjitha shkaqet e njohura oqeanike dhe astronomike për përmbytjet, tha NASA .

Përmbytjet e baticës së lartë, të njohura gjithashtu si përmbytje shqetësuese ose përmbytje të ditës me diell, ndodhin jo për shkak të valëve të stuhisë nga moti ekstrem ose reshjeve të tepërta, por përkundrazi kur batica rritet në zonat e populluara.

Përmbytjet mund  të mbyllin rrugët dhe të kompromentojnë infrastrukturën me kalimin e kohës, sipas Administratës Kombëtare të Oqeanisë dhe Atmosferës (NOAA).

Administratori i NASA-s Bill Nelson është shprehur:

"Zonat e ulëta afër nivelit të detit janë gjithnjë e më të rrezikuar dhe vuajnë për shkak të përmbytjes së shtuar, dhe kjo vetëm do të përkeqësohet.

"Kombinimi i tërheqjes gravitacionale të hënës, ngritjes së niveleve të detit dhe ndryshimit të klimës do të vazhdojë të përkeqësojë përmbytjet bregdetare në vijat tona bregdetare dhe në të gjithë botën."

"Është efekti i akumuluar me kalimin e kohës që do të ketë një ndikim," shtoi Phil Thompson, një profesor asistent në Universitetin e Haëaii dhe autori kryesor i studimit të ri.

Përmbytjet e baticës janë më pak dramatike dhe përfshijnë më pak ujë sesa vërshimet e stuhive të stuhive, kështu që ato shpesh shihen si një problem më pak i ngutshëm.

"Por nëse përmbytjet janë 10 ose 15 herë në muaj, një biznes nuk mund të vazhdojë të operojë me parkingun e tij nën ujë," tha Z. Thompson.

"Njerëzit humbasin punën e tyre sepse nuk mund të shkojnë në punë. Gropat e ujërave të zeza bëhen një çështje e shëndetit publik."

Përmbytjet do të ndodhin gjithashtu në grupe, të cilat mund të zgjasin një muaj ose më gjatë në një kohë në varësi të pozicionit të hënës, diellit dhe Tokës, tha NASA.

Ndërsa hëna dhe Toka rreshtohen me njëra-tjetrën dhe dielli në mënyra specifike, disa banorë të qytetit mund të shohin përmbytje çdo ditë.

Ben Hamlington, i cili drejton Ekipin e Ndryshimit të Nivelit të Detit të NASA-s, tha se studimi është jetik për planifikuesit urbanë bregdetarë, të cilët mund të priren të përqendrohen në përgatitjen për ngjarje ekstreme të motit gjatë përmbytjeve kronike.

"Nga perspektiva e planifikimit, është e rëndësishme të dimë se kur do të shohim një rritje.Të kuptuarit që të gjitha ngjarjet tuaja janë grumbulluar në një muaj të caktuar, ose mund të keni përmbytje më të ashpra në gjysmën e dytë të një viti se sa i pari - ky është informacion i dobishëm. Hëna aktualisht është në pjesën e amplifikimit të baticës së tundjes së saj 18.6-vjeçare, por shumica e vijave bregdetare të SH.B.A. ende nuk kanë parë rritje të mjaftueshme të nivelit të detit për të vërejtur efektet e përmbytjes. Nga mesi i viteve 2030, herën tjetër kur lëkundja hyn në fazën e saj të amplifikimit të baticës, nivelet globale të detit do të kishin një dekadë tjetër për t'u rritur për shkak të ndryshimit të klimës' tha Hamlington.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco