Një histori e shkurtër e Emoji-ve

Një histori e shkurtër e Emoji-ve

09:27, 17/06/2021
A+ Aa A-

2022 ka të ngjarë të shohë publikimin e 107 emoji-ve të reja duke përfshirë fasulet, burrin shtatzënë dhe zemrat e gishtave, një gjest dore i popullarizuar nga yjet e K-pop. 

Përditësimi do të rrisë numrin e emojeve të njohura në 3,460 vitin e ardhshëm. 

Konsorciumi Unicode ka rekomanduar emoji për lëshim, por një vendim përfundimtar është ende i pazgjidhur.

334 emoji të reja janë lëshuar në vitin 2020 si pjesë e azhurnimeve të Unicode Emoji 13.0 dhe 13.1, me 207 emoji të azhurnimit të fundit të shpërndara përgjatë vitit 2021.

Përdoruesit kanë fituar mundësinë të shtojnë mesazhet e tyre me emoji si çaji i flluskës, pllaka dhe flamuri transgjinor dhe mund të presë të fillojë të dërgojë zemrën e ndezur, gruan me mjekër dhe çiftet ndërracore këtë vit.

Çfarë emoji shfaqen në telefonat e njerëzve dhe në platformat e tyre të mediave sociale nuk është arbitrare por është koordinuar nga Konsorciumi Unicode që nga viti 1995, kur 76 piktogramet e para u adaptuan nga organizata jofitimprurëse amerikane.

 Konsorciumi ka mbikëqyrur inventarin e karaktereve të përpunimit elektronik të tekstit që nga viti 1991 dhe vendos një standard për simbolet, karakteret në skripte të ndryshme dhe - të fundit por jo më pak të rëndësishme - emoji, të cilat janë të koduara në mënyrë të njëtrajtshme në platforma të ndryshme edhe pse stilet e ilustrimit mund të ndryshojnë midis ofruesve.

Edhe pse renditja e parë e Unicode paraardhëse e tyre, një grup i vitit 1999 me 176 piktograme të thjeshta të shpikura nga krijuesi i ndërfaqes Shigetaka Kurita për një operator telefonik japonez konsiderohet të jetë pararendësi i emoji-ve moderne. 

Koncepti fitoi popullaritet në Japoni dhe deri në vitin 2010, Unicode hapi një lëshim masiv prej më shumë se 1.000 emoji për të marrë me trendin në zhvillim - pjesa tjetër është histori.

Ngjyra të ndryshme të lëkurës janë në dispozicion për emojis që nga viti 2015.

Në vitin 2014 u lëshua emoji anti-ngacmues "flluskë syri në të folur" në bashkëpunim me Këshillin Ad, i cili prodhon njoftime të shërbimit publik në Shtetet e Bashkuara. 

Flamujt rajonalë erdhën në shërbim në 2017.

Çiftet e të njëjtit seks dhe familjet e të njëjtit seks kanë qenë në dispozicion që nga lëshimi i parë i madh emoji në 2010.

Publikimi 2020/21 gjithashtu përfshin shpërndarjen e opsioneve jo binare dhe çifteve ndërracore.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco